W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Anna Moskwa na inauguracyjnym posiedzeniu polsko-czeskiej Wspólnej Komisji powołanej na mocy umowy ws. Turowa i bilateralnych konsultacjach z Minister Środowiska Republiki Czeskiej Anną Hubáčkovą

14.06.2022

Realizacja umowy w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów oraz priorytety sprawiedliwej transformacji regionu transgranicznego były tematem pierwszego posiedzenia Wspólnej Komisji powołanej na mocy art. 12 polsko-czeskiej umowy, które odbyło się 13 czerwca 2022 r. w Jeleniej Górze. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele regionalnych władz samorządowych obydwu państw, a w jej inauguracyjnym posiedzeniu wzięły udział także Panie Minister Anna Moskwa i Anna Hubáčkova.

Minister Anna Moskwa na inauguracyjnym posiedzeniu polsko-czeskiej Wspólnej Komisji powołanej na mocy umowy ws. Turowa i bilateralnych konsultacjach z Minister Środowiska Republiki Czeskiej Anną Hubáčkovą.

Minister Anna Moskwa i jej czeska odpowiedniczka potwierdziły, że wszystkie postanowienia umowy w sprawie Turowa realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Bardzo się cieszę, że mogłyśmy się dzisiaj spotkać w nieco innych okolicznościach niż dotychczas. Rozwiązanie sporu dotyczącego kopalni węgla brunatnego Turów wprowadziło nową jakość do relacji polsko-czeskich.

– mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak wspomniała minister, zadaniem polsko-czeskiej Wspólnej Komisji, która rozpoczyna prace, jest opracowanie dokumentu strategicznego uwzględniającego wszystkie najważniejsze aspekty identyfikujące kluczowe inwestycje w obszarze transformacji społeczno-gospodarczej regionu transgranicznego.

Zbudowanie wspólnej, polsko-czeskiej wizji rozwoju regionu transgranicznego oraz skoordynowanie jej realizacji będzie wyzwaniem. Jestem jednak pewna, że Członkowie Komisji podołają temu zadaniu, wspierani właściwym zapleczem eksperckim, które funkcjonuje na różnych szczeblach administracji samorządowej.

– zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Współpraca transgraniczna, prezydencja Czech w Radzie UE, jakość powietrza i strategia bioróżnorodności to główne tematy zorganizowanych równolegle polsko-czeskich konsultacji dwustronnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie środowiska. Polska zadeklarowała pełne wsparcie prezydencji Czech w Radzie Unii Europejskiej zwłaszcza w obszarze działań środowiskowych.

Z niecierpliwością czekamy na oficjalne rozpoczęcie czeskiej prezydencji. Przewodnictwo Czech w Radzie UE, które przypada na wyjątkowy czas, będzie pełne wyzwań. Dlatego z tego miejsca pragnę zaoferować wsparcie z naszej strony. Szczególnie, mając na uwadze zbieżność czeskich i polskich priorytetów w obszarze środowiska, liczę na naszą ścisłą współpracę w drugi półroczu

– podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Naszym oczekiwaniem i dużą nadzieją na tę prezydencję jest reforma ETS-u. W obecnym kształcie system uprawnień do emisji nie jest korzystny ani dla Republiki Czeskiej, ani dla Polski

– dodała.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}