Minister Anna Moskwa zainaugurowała XVI Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2023
12.06.2023
Biznes, rozwój, nowe technologie - to główne tematy XVI Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi, które 12 czerwca 2023 r. zostało uroczyście otwarte w obecności minister klimatu i środowiska Anny Moskwy. - Przed nami kolejna perspektywa – środków europejskich. Tworzą się najważniejsze zasady dotyczące nowej perspektywy finansowej, której priorytet będzie zwrócony na programy związane z klimatem, środowiskiem i energetyką. To ważny moment, żeby dobrze przemyśleć, jak te środki mądrze wydać – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas sesji inauguracyjnej XVI Europejskiego Forum Gospodarczego.
W swoim przemówieniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła konieczność rozwoju dużej i małej infrastruktury energetycznej:
To wyzwanie finansowe, czasowe, technologiczne, z którym wszyscy będziemy się mierzyć, również ten region. Za chwilę padnie rekord, będziemy mieli 1 mln 300 tys. prosumentów. To bardzo ważny moment. Ten szybki i dynamiczny rozwój możliwy jest dzięki programowi „Mój Prąd”. Teraz potrzebne są sieci, których rozwój będziemy wspierać
– zaznaczyła.
Zdaniem szefowej resortu klimatu i środowiska potencjałem województwa łódzkiego jest także geotermia, a dobry przykład w tym zakresie stanowi inwestycja w Sieradzu.
Geotermia to nie tylko ciepłownictwo systemowe, ale to także tania i dostępna energia dla przedsiębiorców
– zauważyła.
Podczas inauguracji XVI Europejskiego Forum Gospodarczego minister Anna Moskwa poinformowała też, że niebawem uruchomiony zostanie program wspierający „odbetonowanie” miast:
Wszyscy w takim samym stopniu mierzymy się z tematem betonozy i wszystkim nam – każdej lokalnej społeczności każdego miasta – zależy na odbetonowaniu naszego kraju. Wychodzimy temu naprzeciw, kończymy konsultacje i również w województwie łódzkim będziemy uruchamiać program na wsparcie odbetonowania miast do 50 tys. mieszkańców, zarówno na powierzchnie zielone, małą retencję, na wszystkie dobre inicjatywy
– wyjaśniła.
Jak poinformowała szefowa resortu, zgodnie z nową perspektywą unijną, kolejne środki rządowe (w takich funduszach jak rządowy program inwestycji strategicznych czy inwestycji lokalnych) przeznaczone zostaną na inwestycje w gospodarce wodno-ściekowej prowadzone na rzecz podniesienia jakości, a nie tylko ilości wody.