W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister klimatu i środowiska na wideokonferencji z ministrem Alokiem Sharmą

02.11.2020

Konferencja klimatyczna COP26, kształtowanie miksu i bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy rozmów ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z ministrem ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii - Alokiem Sharmą. Spotkanie odbyło się 30 października 2020r.

Minister klimatu i środowiska na wideokonferencji z ministrem Alokiem Sharmą

Szef resortu klimatu i środowiska podkreślił, że Unia Europejska stała się światowym liderem
w działaniach na rzecz klimatu.

„Mamy najambitniejsze wdrożone polityki i najbardziej ambitny długoterminowy cel spośród wszystkich głównych gospodarek. Jednak to nie wystarczy. Bez większej liczby liderów na świecie, wśród krajów odpowiedzialnych za pozostałe 90% światowych emisji, nie osiągniemy celów określonych w Porozumieniu paryskim” – powiedział Michał Kurtyka.

Minister podkreślił także znaczenie Porozumienia Paryskiego oraz przyjętego podczas COP24 Katowice Rulebook.

„Katowice Rulebook to dokument wypełniający ideę Porozumienia paryskiego, jednak proces jego wdrażania nie jest jeszcze dokończony i to jest wyzwanie dla strony brytyjskiej w czasie konferencji klimatycznej COP26” – mówił.

Dodatkowo wskazał także na polsko-brytyjskie doświadczenia z COP24 w postaci deklaracji na temat moblilności - Driving Change Together, której kontynuacją będzie GEF.

„Ta deklaracja jest dobrą podstawą dla brytyjskiej inicjatywy w sprawie ZEV. Należy podkreślić jak niezwykle ważne jest, aby także wymiar społeczny pojawił się podczas COP26” – powiedział.

W trakcie spotkania ministrowie poruszyli także kwestie dotyczące polskich ambicji w zakresie transformacji energetycznej w Polsce.

„W Polsce wykonujemy zwrot o 180 stopni w transformacji energetycznej. Z obecnego udziału węgla w miksie energetycznym na poziomie 76% do 11% w roku 2040. Zamierzamy to osiągnąć poprzez rozwój morskiej energetyki wiatrowej, włączenie energetyki jądrowej, a także poprzez rozwój sieci prosumenckiej i powstające klastry energii” – mówił szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}