W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Kurtyka o integracji OZE na 2. Światowej Ministerialnej Konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej

27.10.2020

Potencjał płynący z odnawialnych źródeł energii to jeden z głównych tematów podczas 2. Światowej Ministerialnej Konferencji MAE połączonej z 13. Międzynarodowym Tygodniem Energii w Singapurze (Singapore International Energy Week). W wydarzeniu, które odbyło się 27 października 2020 r., udział wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Minister klimatu i środowiska na 2. Światowej Ministerialnej Konferencji MAE

W trakcie panelu pn. „Inwestycje, integracja i odporność: bezpieczna, czysta energia przyszłości” minister Kurtyka podkreślił, że wykorzystanie energii odnawialnej stało się głównym filarem wysiłków Unii Europejskiej na rzecz neutralności klimatycznej.

„Polska popiera cel neutralności klimatycznej. Biorąc pod uwagę obecny miks energetyczny, nasz kraj postrzega drogę do neutralności jako drogę nie zawsze jednakowych szans i szans dla wszystkich. Dlatego aktywnie opowiadamy się za sprawiedliwą transformacją, aby potrzeby krajów, w których udział paliw kopalnych jest znaczący, były należycie uwzględniane i nikt nie został w tyle” – powiedział Michał Kurtyka.

Minister klimatu i środowiska wskazał także, że w kontekście pandemii COVID-19 i wynikającego z niej kryzysu gospodarczego Polska postrzega dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii jako ważne narzędzie europejskiej naprawy gospodarczej.

„Budowanie nowych, solidnych łańcuchów wartości w zakresie odnawialnych źródeł energii powinno stać się nieodłączną częścią strategii wyjścia z kryzysu gospodarczego Unii Europejskiej” – podkreślił.

Szef resortu klimatu i środowiska odniósł się także do opublikowanego projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 r., w którym rozwój energetyki odnawialnej przedstawiony jest jako czynnik pobudzenia gospodarki poprzez inwestycje m.in. poprzez budowę morskiej energetyki wiatrowej.

„Zgodnie z projektem PEP 2040 oraz Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 inwestycje morskiej energetyki wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej mogą wynieść 8 - 11 GW. Przewidujemy, że pierwsza morska farma wiatrowa mogłaby zostać uruchomiona już w 2025 r. A inwestycje w cały łańcuch wartości pozytywnie wpłyną na ewolucję rynku pracy i lokalnych treści” – mówił minister Kurtyka.

{"register":{"columns":[]}}