Minister Kurtyka podczas Global Policy Forum
10.02.2021
Zrównoważony rozwój oraz działania na rzecz klimatu na rzecz odbudowy po pandemii to główny temat rozmów podczas Global Policy Forum (GPF), organizowane przez brytyjski tygodnik New Statement i jego dodatek Spotlight. W wydarzeniu, które odbyło się 9 lutego 2021 r., udział wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Jak zauważył minister transformacja energetyczna Polski jest procesem rozłożonym w czasie i planowanym w długim okresie, ze względu na jego kapitałochłonność oraz skalę niezbędnych zmian - technicznych, ekonomicznych i społecznych.
„Realizacja polityk i działań zawartych w Krajowym Planie Energetyczno-Klimatycznym Polski na lata 2021-2030 oraz zaktualizowanej Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku postawi nas na progu osiągnięcia neutralności klimatycznej zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego. Polska musi zapewnić bezpieczną produkcję taniej i czystej energii, aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
„Musimy wykorzystać wszystkie dostępne technologie, takie jak energia jądrowa, energia słoneczna, wiatr i wodór, aby zbudować za 20 lat system czystej energii o wydajności porównywalnej z obecnym systemem konwencjonalnym. Inwestycje w rozwój nowych źródeł energii są obecnie bardziej potrzebne niż kiedykolwiek” – dodał.
Minister przypomniał także, że nowa polityka energetyczna Polski opiera się na 3 filarach - sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym i dobrej jakości powietrza.
„Przed nami transformacja, które spowoduje, że w ciągu najbliższych 10 lat co trzecia MWh wyprodukowanej energii elektrycznej będzie pochodzić z jednostek odnawialnych. Morskie farmy wiatrowe odegrają tu kluczową rolę. Ich moc zainstalowana osiągnie w Polsce 11 GW w 2040 roku” – mówił.
Minister Kurtyka wskazał też, że rząd wspiera również rozwój odnawialnych źródeł energii na poziomie lokalnym.
„Rynek prosumencki kwitnie, tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy w gospodarstwach domowych zainstalowano 100 000 paneli PV” – podsumował.
W trakcie spotkania minister zwrócił uwagę, że w centrum naszych działań musi znajdować się sprawiedliwa zmiana.
„Kluczem będzie konstruktywny dialog i zapewnienie alternatyw dla dojrzałych i młodych pokoleń. Pozwoli to na wyznaczenie efektywnej ścieżki realizacji planów transformacji dostosowanych do lokalnych warunków oraz wsparcie dla najbardziej wrażliwych regionów i grup społecznych” – podsumował szef resortu klimatu i środowiska.