W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Kurtyka podczas webinarium Chatham House

22.01.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wziął udział w organizowanym przez Chatham House webinarium „Can Europe lead on climate action?”.

Minister podczas debaty Chatham House

Gospodarzem spotkania było Chatham House – najważniejszy w Wielkiej Brytanii i jeden z ważniejszych na świecie think tanków zajmujących się analizą stosunków międzynarodowych. Webinarium wpisało się proces przygotowań do konferencji klimatycznej COP26, rozpoczynającej się 1 listopada 2021 r. w Glasgow.

W trakcie spotkania uczestnicy rozmawiali m.in. na temat potencjału Europy do przewodzenia ambitnym działaniom mającym na celu ograniczenie skutków zmian klimatycznych. Poruszono kwestie takie jak, czy Europa jest w stanie wspólnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i w jakich obszarach możemy spodziewać się największego zaangażowania; czy można przezwyciężyć różnice opinii i podejść, w celu zapewnienia działaniom w dziedzinie klimatu wystarczającej uwagi? Rozważano też, czy biorąc pod uwagę trwającą pandemię i pilne wyzwania, takie jak dystrybucja szczepionek i ożywienie gospodarcze, jak ambitny może być realnie COP26?

„Unia Europejska wdraża najambitniejsze polityki i długoterminowy cele klimatyczne. Jednak aby mogła stać się światowym liderem działań na rzecz powstrzymania zmian klimatu, muszą zostać spełnione trzy warunki. Są to zapewnienie dostępności konkurencyjnych technologii, planowanie transformacji klimatyczno-energetycznej uwzględniające dobro człowieka oraz zaangażowanie w działania na rzecz klimatu wszystkich najpotężniejszych graczy” – powiedział minister otwierając debatę Kurtyka.

„Obecnie cały świat zaczyna podejmować wysiłki w celu redukcji emisji. Jedną z pierwszych decyzji prezydenta Joe Bidena był powrót USA do Porozumienia paryskiego. Z kolei po drugiej stronie Pacyfiku Japonia i Korea Południowa chcą dożyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050, a Chiny do 2060. Łącznie ponad 110 państw łączy wspólny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do połowy 21. stulecia” – powiedział minister klimatu i środowiska.

Podczas webinarium dużo czasu poświęcono też odbudowie gospodarek po pandemii COVID oraz przygotowaniom do COP26 i oczekiwaniom, jakie stoją przed listopadowym szczytem.

Poza ministrem Kurtyką w webinarium udział wzięli: John Murton, który pełni funkcję ambasadora rządu ds. COP26, Terhi Lehtonen sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Finlandii oraz Antony Froggatta zastępca dyrektora programu ds. energii, środowiska i zasobów w Chatham House.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}