W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Michał Kurtyka na pierwszym spotkaniu w ramach cyklu CEO for Climate

24.09.2020

Rola biznesu w transformacji klimatyczno-energetycznej, a także główne założenia projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku to główne tematy rozmów z członkami Rady Global Compact w ramach CEO for Climate. W wydarzeniu, które odbyło się 23 września 2020 r., udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka.

Minister Michał Kurtyka

Polski miks energetyczny charakteryzuje się wysokim, historycznie uwarunkowanym, uzależnieniem od węgla. Zmiany strukturalne związane z redukcją emisji sektora energetycznego są czasochłonne i bardzo kosztowne. Rząd RP jest zdeterminowany, aby je stopniowo wprowadzać. Zachowujemy przy tym na uwadze względy bezpieczeństwa energetycznego przy zapewnieniu konkurencyjności gospodarki. Wyrazem tego jest przygotowany w Ministerstwie Klimatu projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

Minister podkreślił także, że transformacja klimatyczno-energetyczna wymaga szeregu inwestycji, ale także mobilizacji nie tylko środków publicznych, ale też prywatnych. Bez wsparcia sektora prywatnego, transformacja, jakiej się oczekuje, nie uda się.

Naszym celem jest także poprawa jakość powietrza. Aby to osiągnąć, przewidujemy rezygnację z węgla w ciepłownictwie indywidualnym do 2030 r. w miastach i na obszarach wiejskich do 2040 r. Planujemy również upowszechnianie wzorców i standardów zeroemisyjnych w nowym budownictwie mieszkaniowym oraz kontynuację elektryfikacji transportu – dodał minister.

Jak dodał szef resortu klimatu, PEP2040 wyznacza strategiczne kierunki działań, które oparte zostały na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym i ochronie powietrza. Dokument uwzględnia dwa scenariusze dla polskiej energetyki w zależności od wzrostu kosztów emisji CO2.

Transformacja klimatyczno-energetyczna to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed Polską. Od kilkunastu lat w naszym kraju prowadzona jest transformacja oparta o wprowadzanie źródeł energii, które są bardziej przyjazne klimatowi. Skutkują one zmniejszeniem emisyjności polskiej gospodarki oraz stopniowym wzrostem wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych i gazu ziemnego – podsumował minister Kurtyka.

Cykl spotkań „CEO for Climate” odbywa się na podstawie Memorandum of Understanding wraz z Planem Działań na rok 2020, które podpisali 29 maja 2020 r. Minister Klimatu i prezes zarządu Global Compact Network Poland. Jednym z ważniejszych tematów Planu Działań na rok 2020 jest punkt dotyczący rozwoju współpracy spotkania z liderami biznesu i ekspertami w ramach tematycznych debat branżowych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}