Minister Paulina Hennig-Kloska wręczyła nominację Markowi Bodyłowi - dyrektorowi Biura Nasiennictwa Leśnego
13.06.2024
Marek Bodył od 14 czerwca 2024 r. jest nowym dyrektorem Biura Nasiennictwa Leśnego. Minister Paulina Hennig-Kloska wręczając nominację życzyła nowemu dyrektorowi sukcesów w realizacji zadań.
Marek Bodył jest leśnikiem z wykształcenia. Studia magisterskie na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie ukończył w roku 2000. Po studiach pracował w Lasach Państwowych w Nadleśnictwie Dobrzejewice, w szkółce drzew i krzewów ozdobnych, a następnie w latach 2003-2012 w Instytucie Badawczym Leśnictwa (IBL). W IBL kierował Stacją Oceny Nasion, prowadził monitoring jakości nasion drzew leśnych w Polsce oraz zajmował się badaniami nad plantacyjnymi uprawami leśnych gatunków drzew szybko rosnących. Był głównym autorem tematu badawczego „Ocena nasion drzew i krzewów leśnych - monitoring obradzania drzew i jakości materiału siewnego w Lasach Państwowych”, uczestniczył też w realizacji tematów badawczych z zakresu selekcyjnej hodowli drzew leśnych. Sporządzał raporty z zakresu gospodarki leśnym materiałem rozmnożeniowym, prowadził szkolenia dla pracowników Lasów Państwowych, wykłady na Studium Podyplomowym Genetyki i Selekcji Drzew Leśnych. Był członkiem zespołu zadaniowego do opracowania założeń merytorycznych programu „Zasoby_www”, obsługującego obrót materiałem rozmnożeniowym w wyłuszczarniach i przechowalniach nasion w LP. Został wybrany na członka Rady Naukowej Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) kadencji 2008-2012. Doświadczenie zawodowe poszerzał wykonując prace zlecone z zakresu urządzania lasu na zlecenie firm Prolas, Taxus oraz Katedry Urządzania Lasu, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa SGGW.
W latach 2005, 2010 i 2011 brał udział w pracach terenowych na Stałych Powierzchniach Obserwacyjnych monitoringu lasów, stanowiącego element Państwowego Monitoringu Środowiska, jak również funkcjonującego w ramach międzynarodowego programu oceny wpływu zanieczyszczeń na lasy (ICP-Forests). W roku 2010 był dodatkowo koordynatorem regionalnym prac monitoringowych na Polskę północno-wschodnią. W roku 2013 utworzył na zlecenie IBL film prezentujący metodykę wykonywania prac z zakresu monitoringu lasów „SPOjrzenie na las”.
Od 2011 roku pracował w Oficynie Wydawniczej Oikos jako redaktor naczelny miesięcznika przedsiębiorców leśnych „Drwal”. Za działalność na rzecz sektora usług leśnych został w 2015 r. odznaczony medalem „Zasłużony dla Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych”. Tworzony przez niego miesięcznik „Drwal” w roku 2017 został doceniony przez Towarzystwo Kultury Technicznej, członka Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej i otrzymał tytuł Numerus Primus inter Pares. Jest to nagroda dla najlepszego czasopisma popularyzującego wiedzę oraz kulturę techniczną. W roku 2019 Marek Bodył otrzymał Nagrodę Lasów Państwowych im. Adama Loreta za rok 2018 w kategorii „najlepsze zrealizowane działanie na rzecz kształtowania korzystnego wizerunku Lasów Państwowych, popularyzacji misji i roli Lasów Państwowych oraz wiedzy o środowisku leśnym - media” za „wspieranie działalności prywatnego sektora usług leśnych i nie unikanie tematów trudnych i kontrowersyjnych”.
W latach 2019, 2022 oraz 2023, razem z redakcją „Lasu Polskiego” zrealizował cykl warsztatów „Technologie odbioru i ewidencji drewna - nowoczesne rozwiązania”, które odbywały się w ramach konferencji „Las jutra”.
W roku 2023 pracował też dla brytyjskiej firmy Spotta Limited, oferującej zdalne systemy monitoringu aktywności szkodników owadzich, jako regionalny przedstawiciel handlowy do spraw leśnictwa w Polsce.
W latach 2018-2022 wchodził w skład Grupy Opracowującej Standard (SDG-Standard Development Group), której zadaniem było opracowanie nowego Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC w Polsce, w oparciu o Ogólne Wskaźniki Międzynarodowe.