Ministerstwo Klimatu i Środowiska na COP29 w Baku
20.11.2024
Wiceminister Krzysztof Bolesta jako jeden z dwóch reprezentantów Unii Europejskiej uczestniczył w rozmowach na temat mitygacji na Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej COP29 w Baku. Do Azerbejdżanu Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprosiło też polskich przedsiębiorców, którzy prezentują swoje innowacyjne rozwiązania środowiskowe przedstawicielom krajów świata, uczestniczącym w wydarzeniu.
- Polski wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta jest jednym z dwóch reprezentantów UE na światowych negocjacjach w sprawie ograniczeń emisji gazów cieplarnianych.
- Unia Europejska, wraz z Polską rozmawia o zwiększeniu ambicji klimatycznych pozostałej części świata.
- Odbyło się Polsko - Azerbejdżańskie Forum Gospodarcze i misja ekonomiczna promująca polskie firmy zorganizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Ambasadę RP w Baku.
Negocjacje na światowym szczeblu
Wiceminister Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta pełni bardzo ważną rolę w negocjacjach na COP29. Jest jednym z dwóch, wraz z ministrą z Niemiec, unijnych przedstawicieli prezentujących stanowisko Unii Europejskiej na poziomie ministerialnym w konsultacjach z przedstawicielami prezydencji Azerbejdżańskiej.
UE, w tym Polska, kładzie duży nacisk na zwiększenie globalnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji. Kluczowym aspektem jest wywieranie presji na największych emitentów, aby regularnie aktualizowali i wzmacniali swoje cele, tak jak to robi Europa. COP 29 nie może być wyłącznie spotkaniem o finansach i nie powinien zostać uznany za sukces bez znaczących rezultatów w mitygacji
- mówił wiceminister Krzysztof Bolesta.
Pierwszy raz od lat Polska prezentuje pragmatyczne i konstruktywne podejście, opowiadając się za zwiększeniem zobowiązań redukcyjnych w skali międzynarodowej, tak by działania były proporcjonalne do skali emisji poszczególnych państw. Wierzymy, że jedynie globalne współdziałanie przyniesie wymierne rezultaty.
Na marginesie szczytu klimatycznego COP29, wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta spotkał się z komisarzem UE ds. Klimatu Wopke Hoekstrą, minister ds. środowiska Rwandy Dr Valentine Uwamariya oraz delegacją Peru na czele z Raquel Soto, wiceminister strategicznych zasobów naturalnych Peru.
COP29 jest 29. Konferencją Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. To cykliczne wydarzenie poświęcone współpracy państw świata w zakresie ograniczania i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Innowacje „Made in Poland”
Delegacja MKiŚ w Azerbejdżanie to poza negocjacjami także ważna misja gospodarcza. Polskie firmy zaprezentowały się w Baku na dziesiątkach spotkań oficjalnych na polskim stoisku na COP29 i w trakcie jeszcze większej liczby rozmów kuluarowych.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, we współpracy z Ambasadą RP w Baku, zorganizowało także Polsko-Azerbejdżańskie Forum Gospodarcze. W trakcie wydarzenia przedstawiono dwanaście gotowych do wdrożenia na całym świecie, innowacyjnych, polskich rozwiązań technologicznych służących ochronie środowiska i ograniczeniu wpływu działań człowieka na klimat. To pierwsza taka misja gospodarcza w Azerbejdżanie.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zmiany klimatu są ogromnym wyzwaniem. Nie pójdziemy do przodu w sprawie transformacji energetycznej, jeśli nie zostaną zaakceptowane ustalenia dotyczące finansowania. Spotykamy się z firmami oferującymi sprawdzone, innowacyjne technologie wyróżnione w ramach naszego Akceleratora Zielonych Technologii, czyli Greenevo. Myślę, że jest to również sposób na to, aby faktycznie przyspieszyć z ograniczaniem naszego wpływu na środowisko
– mówi Krzysztof Bolesta.
Dagas sp. z o.o., Instytut Energetyki – Instytut Badawczy, Prote Technologie dla środowiska sp. z o.o., Symbiona S.A., Agata oraz Instytut Technologii Inżynierii Środowiska – to firmy obecne w Baku, zrzeszone wokół inicjatywy GreenEvo, która jest Akceleratorem Zielonych Technologii prowadzonym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego celem jest międzynarodowy transfer technologii, sprzyjających ochronie środowiska i rozwojowi gospodarczemu.
Musimy budować mosty współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i instytucjami finansowymi. Nie zmienimy świata bez wspierania innowacyjnych technologii, które powstają w małych, często rodzinnych firmach, także tych polskich
– powiedział wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało także międzynarodowy panel dyskusyjny na temat potrzeby współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i instytucjami finansowymi, w celu zwiększenia liczby innowacyjnych inwestycji środowiskowych. W ten sposób, w wielu miejscach na świecie, łatwiej będzie można wdrażać rozwiązania służące ograniczeniu naszego wpływu na klimat i ochronie środowiska.