W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Środowiska na Forum Ekonomicznym w Krynicy

04.09.2019

– Kluczowym zadaniem naszego resortu jest ochrona środowiska naturalnego uwzględniająca potrzeby zarówno obecnie żyjących ludzi, jak i kolejnych pokoleń. Dlatego właśnie Ministerstwo Środowiska realizuje wiele programów na rzecz poprawy jakości życia Polaków – powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska, podczas drugiego dnia XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, w którym udział wzięli również wiceministrowie Michał Kurtyka i Sławomir Mazurek.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Minister Kowalczyk, na zaproszenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, uczestniczył w panelu  „Inwestycja a nie koszt – jak zwiększać nakłady na ochronę zdrowia”. W trakcie swojego wystąpienia minister mówił m.in o milionowych dofinansowaniach pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony i Gospodarki Wodnej na termomodernizację szpitali i ośrodków zdrowia.

"Termomodernizacja szpitali i ośrodków zdrowia ze środków NFOŚiGW pozwala na obniżenie kosztów funkcjonowania jednostek służby zdrowia oraz podwyższenie ich standardu" – powiedział minister Kowalczyk.

Minister środowiska podczas kolejnych dyskusji wskazywał m.in. w jaki sposób należy efektywnie zarządzać odpadami.

"Po pierwsze należy zapobiegać ich powstawaniu, a te których wytworzeniu nie udało się zapobiec, należy przygotować do ponownego użycia i recyklingu" – mówił Henryk Kowalczyk.

"Kluczem w tej kwestii jest także selektywna zbiórka odpadów u źródła, co przełoży się na obniżenie opłat za odbiór odpadów dla mieszkańców" – dodał.

Istotną kwestią w trakcie Forum Ekonomicznego był również temat wsparcia rolnictwa, o czym mówił minister Kowalczyk w trakcie panelu „Bezpieczne rolnictwo i zagrożenia, którym musi sprostać”.

"Resort środowiska aktywnie wspiera rozwój rolnictwa i terenów wiejskich. Wspólnie z NFOŚiGW i resortem rolnictwa przygotowaliśmy szereg programów prośrodowiskowych dla mieszkańców wsi" – przypomniał minister Henryk Kowalczyk.

W tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy uczestniczył również wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Podczas panelu „Gospodarka o obiegu zamkniętym – przyszłość Europy?” wiceminister zaznaczył, że Polska w pełni popiera ideę GOZ i chce wypracować dobre praktyki w tym zakresie.

"Szczególnie koncentrujemy się na małych społecznościach z terenów niezurbanizowanych, które stosują już innowacyjne rozwiązania dot. GOZ" – podkreślił.

Wiceminister przypomniał, że z inicjatywy resortu środowiska w 2017 r. powstał program pilotażowy pn. „Gospodarka o obiegu zamkniętym w gminie”, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Proces ten powinien odbywać się z uwzględnieniem miejscowych uwarunkowań oraz interesów społeczności lokalnej. Tylko wielowymiarowa współpraca gwarantuje osiągniecie pożądanych efektów" – dodał.

Wiceminister Mazurek uczestniczył również w XIV Forum Ekonomicznym Młodych Liderów, które odbyło się w Nowym Sączu. Tematem tegorocznej edycji były nowe perspektywy dla Europy w zakresie zrównoważonego i ekologicznego transportu. Wiceminister środowiska zwrócił uwagę, że rozwój transportu powinien odbywać się przy jednoczesnym ograniczeniu jego oddziaływania na środowisko i pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka.

"Ekomobilność to szansa na poprawę jakości powietrza i źródło ograniczenia hałasu. Jednak przejście na „czystą mobilność” wymaga głębokich zmian w technologii prowadzenia pojazdów, ale także w sposobie myślenia i codziennych nawykach obywateli" – powiedział Sławomir Mazurek.

W opinii wiceministra Mazurka ważnym elementem kształtowania zrównoważonej mobilności jest edukacja ekologiczna.

"Dlatego od lat wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury prowadzimy kampanię „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu”. Kampania ta promuje ekologiczne formy mobilności tj. transport zbiorowy czy rower. Jej zwieńczeniem jest przypadający na 22 września „Dzień bez samochodu”, kiedy w wielu miastach i gminach komunikacja miejska jest za darmo" – dodał.

Z kolei wiceminister Michał Kurtyka podczas panelu „Elektromobilność – Polska i Świat” podkreślił, że Polska jest w czołówce europejskiego carsharingu elektrycznego.

"W marcu Warszawa rozstrzygnęła największy przetarg na autobusy elektryczne w Europie, kupując 130 pojazdów. Jesteśmy też jednym z najszybciej rosnących rynków produkcji baterii litowo-jonowych" – zaznaczył wiceminister Kurtyka.

Dyskutując o polityce klimatycznej wiceminister Kurtyka zwrócił również uwagę, że nie ma jednakowej recepty na neutralność klimatyczną dla wszystkich krajów.

"Ze względu na różne uwarunkowania gospodarcze, społeczne, czy zasoby naturalne, każde państwo będzie musiało znaleźć optymalną ścieżkę dla siebie" – dodał.

***

Forum Ekonomiczne to największe wydarzenie polityczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja odbywa się od 3 do 5 września w Krynicy-Zdroju.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}