W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministra Paulina Hennig-Kloska na posiedzeniu Rady ds. Środowiska w Brukseli

18.12.2024

Podczas drugiego dnia delegacji MKiŚ w Brukseli ministra klimatu i środowiska wzięła udział w Radzie UE ds. Środowiska. Była to okazja do przedstawienia pozostałym krajom członkowskim priorytetów polskiej prezydencji w obszarze środowiska i klimatu. W towarzyszących radzie spotkaniach wzięli również udział wiceminister Krzysztof Bolesta oraz wiceminister Mikołaj Dorożała. Spotkania bilateralne oraz rada odbyły się 17 grudnia 2024 r.

Ministra Paulina Hennig-Kloska w trakcie Rady UE ds. Środowiska w Brukseli

Mamy ambitny plan na pierwsze 6 miesięcy 2025 roku. To m.in. szereg dyskusji o bezpieczeństwie klimatycznym czy potrzebie adaptacji do zmiany klimatu. W ostatnim czasie Europa borykała się z szeregiem zjawisk będących konsekwencją zmiany klimatu, co pokazuje potrzebę dalszej pracy nad adaptacją do zachodzących zmian i zwiększania odporności regionów i miast. Celem naszej prezydencji będzie także walka z dezinformacją klimatyczną, która niestety jest coraz bardziej obecna w naszym życiu. Pochylimy się także nad aspektami klimatycznymi komunikatu Komisji ws. czystego przemysłu, który zostanie wydany w lutym 2025 r.

- mówiła ministra Hennig-Kloska przed rozpoczęciem posiedzenia Rady UE ds. Środowiska.

Jak wskazała szefowa resortu, w trakcie Polskiej Prezydencji w pracach Rady ENVI, Polska skupi się również na innych obszarach, w których prace są już kontynuowane, np. na gospodarce obiegu zamkniętego, która jest wdrażana w Polsce.

Podczas posiedzenia Państwa Członkowskie przyjęły podejście ogólne ws. rozporządzenia dot. strat granulatu oraz przeprowadziły debatę ws. celów klimatycznych na 2040 r. Polska zwróciła uwagę na konieczność poprawy istniejących przepisów w tym zakresie.

Nie osiągniemy naszych celów bez zagwarantowania, że unijna gospodarka ma możliwości technologiczne i finansowe by się dekarbonizować. To samo dotyczy ich relacji z państwami trzecimi. CBAM to dobry pomysł, ale musi lepiej chronić unijny przemysł oraz bardziej wspierać europejskich eksporterów

– podkreśliła ministra Hennig-Kloska.

Na marginesie Rady, Ministra klimatu i środowiska spotkała się także z holenderską minister ds. polityki klimatycznej Sophie Hermans i Steffi Lemke, niemiecką ministrą ds. środowiska oraz  francuską minister ds. transformacji ekologicznej, energii i klimatu Agnes Pannier-Runacher. O sprawach prezydencji i polskich priorytetach ministra rozmawiała róznież z Wopke Hoekstra, Komisarzem ds. Klimatu, neutralności emisyjnej i czystego wzrostu.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}