W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Młode strefy tektoniczne a warunki geotermalne w Sudetach w świetle badań geochronologicznych, strukturalnych i termometrycznych – etap II

  • zadanie państwowej służby geologicznej realizowane zgodnie z planem prac na rok: 2016
  • termin realizacji zadania: 01.07.2016 – 30.04.2020
  • zadanie zakończone

Zadanie stanowi kolejny, drugi etap badań i prac, mających na celu określenie i rozpoznanie perspektywicznych stref występowania wgłębnych zasobów wód termalnej w skali całego obszaru Sudetów i bloku przedsudeckiego oraz, finalnie, opracowanie atlasu tych zasobów. Wody termalne głębokiego krążenia mają na tym obszarze głównie charakter wód szczelinowych i lokują się zazwyczaj w obrębie stromych i głębokich nieciągłości (stref) tektonicznych, reprezentowanych przez uskoki, strefy uskokowe i strefy znacznej koncentracji spękań skalnych (strefy spękaniowe), co powoduje, że w niewielkim tylko stopniu sprawdza się tutaj metodyka rozpoznawania zasobów wód termalnych stosowana na innych terenach naszego kraju, gdzie wody takie występują zazwyczaj w rozległych kolektorach warstwowych, typowych dla obszarów o podłożu zbudowanym ze skał osadowych.

W II etapie zadania, podobnie jak na etapie I, prowadzono prace zmierzające do zlokalizowania i rozpoznania przy użyciu szeregu metod geologicznych i geofizycznych kolejnych wybranych, nieobjętych jeszcze badaniami młodych stref dyslokacyjnych pod kątem potencjalnych możliwości pozyskiwania z nich podziemnych wód termalnych. Przeprowadzono również prace uszczegółowiające i pogłębiające stan rozpoznania strukturalno-hydrogeologicznego niektórych stref tektonicznych wyselekcjonowanych w I etapie zadania. Badania prowadzono metodami, które sprawdziły się na etapie I. Należą do nich: analiza geomorfologiczna, badania sejsmiczne (rycina 1), elektrooporowe, radiometryczne (spektrometryczne), termometryczne, magnetotelluryczne i geochronologiczne. Po doświadczeniach realizacji etapu I, wprowadzono do nich szereg korekt, polegających na poszerzeniu zakresu i metodyki prac sejsmicznych i magnetotellurycznych, zmianie metodyki badań termometrycznych (tak by dostarczyły nowych danych do oszacowania rozkładu temperatur wgłębnych i właściwości termicznych skał na obszarze Dolnego Śląska). Uzupełniono też prace o szczegółowe kartowanie powierzchniowych wystąpień stref tektonicznych dla porównania ze strefami stwierdzanymi jedynie metodami geofizycznymi. Prowadzono również badania petrofizyczne skał ze stref tektonicznych na próbach skalnych i rdzeniach, a także analizę strukturalną archiwalnych danych z zakresu głębokiej sejsmiki poszukiwawczej.

Do celów realizowanych na tym etapie zadania należało też wyselekcjonowanie struktur do lokalizacji badawczych odwiertów geotermalnych do wykonania na etapie III. W dalszym ciągu, choć już w mniejszym zakresie niż na etapie I, testowano w warunkach geologicznych Sudetów przydatność poszczególnych metod geofizycznych i geologicznych przy rozpoznawania i określaniu charakterystyki strukturalno-hydrogeologicznej młodych stref dyslokacyjnych i spękaniowych. Kontynuowano też prace nad modelowaniem numerycznym stanu geotermicznego obszaru badań oraz ewentualnego wpływu kenozoicznego wulkanizmu bazaltowego na ten stan.

Realizacja wszystkich etapów zadania „Młode strefy tektoniczne…” pozwoli na znaczące pogłębienie wiedzy w zakresie wgłębnych warunków geotermalnych panujących na obszarze południowej i środkowej części Dolnego Śląska oraz przyczyni się do stworzenia podstaw do rozwój infrastruktury związanej z wykorzystaniem energii geotermalnej w tym regionie. Wyniki prac zadania będą m.in. stanowić podstawowy materiał wyjściowy do podejmowania decyzji dotyczących planowania przestrzennego przez organy administracji państwowej i samorządowej. Możliwe będzie także ich wykorzystanie przez instytucje naukowe i badawczo-rozwojowe oraz przez inwestorów zaangażowanych w rozwój różnego typu infrastruktury. Uzyskane w efekcie realizacji zadania wyniki badań przyczynią się również do pogłębienia stanu rozpoznania budowy geologicznej Polski w zakresie geologii strukturalnej i ewolucji tektonicznej Dolnego Śląska i zostaną wykorzystane przy reambulacji map geologicznych tego obszaru oraz przy przygotowaniu przyszłych syntez geologii regionalnej.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}