W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Największa w Polsce elektrownia gazowa wesprze rozwój OZE

30.10.2024

„To gwarancja stabilnych dostaw energii oraz czystszego środowiska” – powiedział Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska na otwarciu 29.10.2024 r. PGE Gryfino Dolna Odra – największej elektrowni gazowo-parowej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych w Europie.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka na otwarciu Elektrowni PGE Gryfino Dolna Odra.

Oddana do użytku elektrownia gazowo-parowa PGE Gryfino Dolna Odra o łącznej moc 1366 MW pokryje ponad 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa państwa. Ta inwestycja ma bezpośredni wpływ nie tylko na stabilizację systemu elektroenergetycznego czyli na jego bezpieczeństwo, ale także jest kolejnym krokiem w transformacji naszej gospodarki

– powiedział wiceminister Miłosz Motyka.

Elektrownia składa się z dwóch bloków gazowo-parowych nr 9 i 10 o mocy 683 MW brutto każdy. Jej sprawność jest o ponad 70 proc. wyższa w porównaniu do starych bloków węglowych. Dzięki możliwości szybkiego startu jednostki i możliwości elastycznej pracy będzie ona wspierać pozostałe źródła w sieci, w tym w szczególności te odnawialne. Szybkość startu ze stanu zimnego do minimum technicznego elektrowni wynosi 4 godz., a ze stanu gorącego do minimum technicznego 30 min.

Dzięki swojej elastyczności, czyli możliwości szybkiego uruchomienia i zmiany ilości produkowanej energii, inwestycja w Gryfinie pomoże sprostać wymaganiom rynku i pomóc w stabilizacji sieci elektroenergetycznej w Polsce oraz optymalizacji wykorzystania zmiennej produkcji energii ze źródeł odnawialnych

– mówił Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrownia została zaprojektowana tak, aby  spełniać najbardziej restrykcyjne limity emisji wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co w sposób istotny wpłynie na jakość powietrza w regionie. Wskaźnik emisyjności nowej elektrowni wynosi ok. 330 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co jest wartością niemal trzykrotnie niższą niż w blokach węglowych Elektrowni Dolna Odra.
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}