Narada Zespołu Zarządzania Kryzysowego MKiŚ w sprawie Odry
07.03.2024
W związku ze zbliżającym się sezonem wegetacyjnym, który zwiększa ryzyko zakwitów „złotej algi”, Ministerstwo Klimatu i Środowiska od 5 marca uruchomiło cotygodniowe obrady Zespołu Zarządzania MKiŚ. Pierwsze spotkanie prowadzone było przez wiceministrę Urszulę Zielińską. W naradzie uczestniczyli przedstawiciele jednostek administracji centralnej i regionalnej.
Resort klimatu i środowiska, na podstawie dotychczasowych działań związanych z monitoringiem i badaniami naukowymi, opracował projekt Katalogu rekomendacji i działań kryzysowych w zakresie przeciwdziałania toksycznym zakwitom „złotej algi”. Eksperci resortu klimatu i środowiska przedstawili założenia tych działań. W czasie otwartej dyskusji wysłuchali oczekiwań wojewodów i przedstawicieli centrów zarządzania kryzysowego.
ZZK MKiŚ, na podstawie przedstawionych informacji, opracował rekomendacje podzielone na działania krótkoterminowe (interwencyjne) oraz systemowe dla ograniczenia zasolenia wód. Wśród działań interwencyjnych rekomendowane jest m.in. instalowanie siatek na wylocie starorzeczy w woj. opolskim i dolnośląskim, aby ograniczyć rybom z Odry wpływanie do zbiorników wodnych, gdzie występuje obecnie „złota alga”. Kolejnym ważnym elementem jest przeciwdziałanie stagnacji wody w Kanale Gliwickim, m.in. regularne rozszczelnianie wrót śluz – zwiększenie przepływu wody ogranicza możliwość rozwoju „złotej algi”. W ramach działań systemowych, rekomendowane jest m.in. pilne wprowadzenie przez zakłady górnicze prac analitycznych, w kierunku inwestycji dla obniżenia zasolenia wód rzeki Odry. Należą do nich inwestycje w systemy odsalania wód kopalnianych i zwiększenie możliwości retencyjnych.
W naradzie ZZK MKiŚ, obok ekspertów resortu klimatu i środowiska, w tym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Instytutu Ochrony Środowiska – PIB, udział wzięli też wojewodowie pięciu nadodrzańskich województw, a także przedstawiciel Polskiego Związku Wędkarskiego i przedstawiciele Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego.
Obok cotygodniowych spotkań ZZK MKiŚ, planowane są też cykliczne narady międzyresortowego zespołu ds. Odry. Pierwsze spotkanie międzyresortowe z udziałem ministry Pauliny Hennig-Kloski odbyło się 20 lutego br., kolejna taka narada będzie 14 marca. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ kontynuuje monitoring interwencyjny Odry. Wyniki analiz, wraz z oceną zagrożenia, są przesyłane do wszystkich jednostek gospodarujących wodami i do centrów zarządzania kryzysowego.