W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NFOŚiGW krajowym punktem kontaktowym Programu LIFE 2021-2027 w Polsce

26.10.2021

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka i Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prof. Maciej Chorowski 15 października br. podpisali Porozumienie w sprawie współpracy w zakresie wsparcia wdrażania Programu działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE ustanowionego na lata 2021-2027.

logo LIFE

Minister Klimatu i Środowiska zdecydował o powierzeniu NFOŚiGW pełnienia roli krajowego punktu kontaktowego Programu LIFE w Polsce w oparciu o dotychczasowe doświadczenia ze współpracy w tym zakresie w poprzednich dwóch perspektywach wdrażania Programu LIFE.

Program LIFE to działający od 1992 r. unijny program wspierający ochronę przyrody oraz innowacyjne działania związane ze środowiskiem i klimatem. W kwietniu 2021 r. przyjęte zostało rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) regulujące zasady udzielania wsparcia w ramach Programu LIFE w latach 2021-2027. Z budżetu Programu LIFE (ponad 5,4 mld EUR) wspierane będą działania związane z realizacją celów Unii Europejskiej, w szczególności wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu. Program LIFE 2021-2027 został podzielony na dwa obszary: obszar środowisko (ok, 3,4 mld EUR) oraz obszar działania na rzecz klimatu (1,9 mld EUR). 

Na podstawie Porozumienia NFOŚiGW będzie m.in.:
- pełnił funkcji krajowego punktu kontaktowego LIFE,
- odpowiadał za informację i promocję dotyczącą oferty Programu LIFE,
- prowadził szkolenia i konsultacje dla potencjalnych beneficjentów,
- oferował współfinansowanie krajowe projektów LIFE ze środków Funduszu.
Zadania MKiŚ w odniesieniu do wdrażania Programu LIFE koncentrują się na:
- udziale w procesach legislacyjnych związanych z Programem LIFE;
- zaangażowaniu w organach i gremiach opiniodawczych – Komitetu ds. Programu LIFE oraz Grupie Ekspertów LIFE;
- inicjowaniu działań dotyczących opracowania projektów strategicznych przez jednostki resortowe,
- informowaniu o naborach na stronie MKiŚ.

Od 2008 roku na podstawie porozumień NFOŚiGW pełni rolę krajowego punktu kontaktowego Programu LIFE, jak również współfinansuje realizację projektów LIFE.  W tym czasie NFOŚiGW zawarł 99 umów bezzwrotnego współfinansowania projektów LIFE na kwotę blisko 370 mln zł oraz 19 umów-pożyczek na kwotę ponad 20 mln zł. Działania te pozwoliły polskim beneficjentom na pozyskanie z budżetu UE kwoty 144 mln euro na rzecz poprawy jakości środowiska, w tym klimatu i przyrody.

Nadal trwają nabory 2021 do Programu LIFE- po więcej informacji na ten temat zapraszamy na stronę CINEA.

Na stronie internetowej NFOŚiGW w dedykowanej zakładce znajdują się materiały informacyjne w języku polskim.

 

{"register":{"columns":[]}}