Nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Środowiska w Bukareszcie
21.05.2019
Zmiany klimatu, w tym innowacyjne rozwiązania i rola obywateli w przyszłości niskoemisyjnej, a także różnorodność biologiczna oraz kontrola zanieczyszczenia wody tworzywami sztucznymi i mikroplastikami były głównymi tematami, wokół których toczyły się dyskusje podczas nieformalnego posiedzenia Rady UE ds. Środowiska w Bukareszcie. W obradach wziął udział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
O zmianach klimatu
Podczas spotkania ministrowie dyskutowali m.in. o tym, w jaki sposób polityka prowadzona na szczeblu europejskim i krajowym może pomóc w stymulowaniu transformacji stylu życia i wzmocnieniu środowiska sprzyjającego przejściu do społeczeństwa neutralnego dla klimatu.
W swoim wystąpieniu wiceminister Sławomir Mazurek podkreślił, że jednym z kluczowych problemów, przed którymi stoi Unia Europejska i jej państwa członkowskie, jest szybka i jednocześnie sprawiedliwa transformacja, zwłaszcza w kontekście społecznym – wpływ transformacji na obywatela, ale też możliwy wkład obywatela w niskoemisyjną gospodarkę. Jak dodał, wprowadzenie odpowiedzialnych wzorców zachowań wymaga odpowiedniej edukacji prośrodowiskowej skierowanej do szerokiego grona odbiorców - wszystkich grup wiekowych i społecznych.
Wiceminister Mazurek wspomniał również o realizowanym w Polsce od września 2018 r. Programie „Czyste Powietrze”. Dzięki jego realizacji, właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych do roku 2029 mogą otrzymać dotację i/lub korzystną pożyczkę na zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych w swoich domach oraz kompleksową termomodernizację budynków.
To doskonały przykład jak krajowa polityka może przyczynić się do pobudzenia transformacji stylu życia i wzmocnienia otoczenia sprzyjającego przejściu na społeczeństwo neutralne pod względem klimatu
– podkreślił.
Wiceminister Mazurek podkreślił, że kolejnym z kluczowych elementów transformacji niskoemisyjnej jest wspieranie rozwoju innowacji we wszystkich dziedzinach gospodarki.
Aby umożliwić sukces we wdrażaniu innowacyjnych technologii potrzebne jest dwojakie podejście - odpowiadanie na bieżące potrzeby rynku, jak i tworzenie popytu na przyjazne dla klimatu rozwiązania
- dodał.
O różnorodności biologicznej
20 maja, czyli w Światowym Dniu Pszczół, jednym z tematów nieformalnych obrad ministrów UE ds. środowiska były kwestie dotyczące różnorodności biologicznej.
Wiceminister Sławomir Mazurek zwrócił uwagę, że raport Globalna Ocena Bioróżnorodności, który podsumowuje stan wiedzy o różnorodności biologicznej na Ziemi, zawiera szereg bardzo wyrazistych przesłań. Jak zaznaczył, za najważniejsze należy uznać te, które w konkretny sposób wskazują na natężającą się w ostatnich dekadach działalność człowieka jako przyczynę dramatycznego pogarszania się stanu różnorodności biologicznej – zarówno bezpośrednią, jak i pośrednią.
Raport mocno podkreśla wzajemne powiązania pomiędzy kryzysem klimatycznym i kryzysem dotyczącym bioróżnorodności – zwraca zwłaszcza uwagę, że zmiany klimatu należą do najważniejszych czynników wpływających na stan przyrody. O obu problemach musimy zacząć rozmawiać równocześnie
– podkreślił.
O gospodarce wodnej
Drugiego dnia nieformalnego spotkania ministrów UE ds. środowiska rozmowy koncentrowały się na kwestiach związanych z gospodarką wodną, a w szczególności kontrolą zanieczyszczenia wody tworzywami sztucznymi, w tym mikroplastikami.
Wiceminister Mazurek zaznaczył, że odpady z tworzyw sztucznych znajdujące się w wodach to problem transgraniczny. Podkreślił również, że skuteczność działań zapobiegawczych, zwłaszcza dotyczących mikro-/nanoodpadów tworzyw sztucznych, w dużej mierze zależy od sprawnej współpracy regionalnej i międzynarodowej. Istotną sprawą jest wzmacnianie przestrzegania obowiązującego już prawa dotyczącego zapobiegania zaśmiecaniu środowiska morskiego
– dodał.
Wiceminister środowiska zwrócił ponadto uwagę, że zapisy dyrektywy o produktach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych muszą być wzięte pod uwagę podczas trwającego przeglądu Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy powodziowej.
Nieformalne posiedzenie ministrów środowiska UE ds. Środowiska odbyło się w dniach 20-21 maja w Bukareszcie.
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 26.06.2019 10:19 Agata Kubel-Grabau
- Pierwsza publikacja:
- 26.06.2019 10:19 Agata Kubel-Grabau