W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa kadencja Młodzieżowej Rady Klimatycznej (MRK)

09.12.2024

Podsumowanie dotychczasowych działań Młodzieżowej Rady Klimatycznej i omówienie zadań stojących przed jej nowymi członkiniami i członkami było głównym celem spotkania Rady, które odbyło się 4-5 grudnia w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W trakcie wydarzenia odbyło się ostatnie posiedzenie Młodzieżowej Rady Klimatycznej II kadencji oraz powołanie i pierwsze zebranie Młodzieżowej Rady Klimatycznej III kadencji.

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska z członkiniami i członkami nowej kadencji MRK

Pierwszego dnia spotkanie rozpoczęło się przemówieniem przewodniczącej II kadencji MRK Natalii Gajewskiej, która podziękowała MKiŚ oraz pozostałym członkiniom i członkom za współpracę oraz wspólnie zdobyte doświadczenie. Następnie głos zabrała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Ministra doceniła zaangażowanie MRK II kadencji w skuteczną realizację celów, jakie zostały im postawione. 

Mam nadzieję, że działalność w Radzie pozwoliła Państwu zdobyć nowe doświadczenie i nawiązać wiele ciekawych znajomości. Życzę Państwu wielu sukcesów. Niech udział w Radzie będzie wstępem do realizacji wielu ambitnych planów i inicjatyw podejmowanych w trosce o klimat i środowisko. Bardzo dziękuję za Waszą pracę 

- powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska.  

Ministra podsumowała również ostatnie 2 lata działalności Rady i wymieniła jej osiągnięcia, na które składają się m.in.: 

- stworzenie poradnika dotyczącego Debat Oksfordzkich; 

- aktywne włączanie się w konkurs Klimatyczny Człowiek Roku (wymyślony przez MRK I kadencji); 

- opiniowanie i analizowane projektów rozporządzeń, ustaw, programów, nad którymi MKiŚ pracowało lub nadal pracuje; 

- otwarcie na współpracę z departamentami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, np. z departamentem walczącym z betonozą w centach miast oraz zapraszanie przedstawicielek i przedstawicieli poszczególnych departamentów na posiedzenia, żeby pogłębić wiedzę członkiń i członków Rady na różne tematy związane z klimatem, energią i środowiskiem; 

- reprezentowanie Rady zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym na wielu spotkaniach, m.in. podczas COP29, wymiany polsko-niemieckiej, gali rozdania nagród w konkursie Klimatyczny Człowiek Roku, wydarzenia podsumowującego projekt ,,Partnerstwo. Środowisko dla Rozwoju" itp.

Następnie odbyło się oficjalne wręczenie powołań przez ministrę Paulinę Hennig-Kloskę członkom III kadencji MRK. W jej skład wchodzi 20 młodych ludzi reprezentujących różne środowiska, których wspólnym celem jest aktywne działanie na rzecz ochrony klimatu. Pierwszy dzień spotkań zakończył się rozmową członkiń i członków III kadencji Rady z Dyrekcją oraz pracownikami Departamentu Edukacji i Komunikacji w MKiŚ. 

 

Drugiego dnia odbyły się wybory prezydium MRK, w skład którego weszli: 

Julia Gałosz – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej 

Wiktoria Brzezińska – wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej 

Magdalena Żabińska – wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej 

Mikołaj Patalong – sekretarz Młodzieżowej Rady Klimatycznej 

Gabriel Gurbowicz – rzecznik Młodzieżowej Rady Klimatycznej 

Na zakończenie spotkań zostały przeprowadzone rozmowy na temat organizacji prac Rady. Posiedzenia MRK będą odbywały się co miesiąc i pozwolą wniknąć uczestniczkom i uczestnikom jak najgłębiej w tematy, którymi zajmuje się MKiŚ. Pomiędzy posiedzeniami Rada będzie pracowała nad różnymi projektami. MKiŚ będzie chciało angażować ją w zadania realizowane na rzecz ochrony klimatu i środowiska. 

 

Cel powołania Młodzieżowej Rady Klimatycznej  

  • zwiększenie uczestnictwa młodych osób w kształtowaniu i realizacji polityk publicznych z obszarów klimat i energia i środowisko, 

  • pogłębianie świadomości ekologicznej wśród młodzieży, 

  • podnoszenie świadomości młodzieży na temat wpływu własnych działań na stan środowiska, 

  • dialog i współpraca z osobami, którym bliska jest troska o lepszą przyszłość naszej planety.  

 

Zadania Młodzieżowej Rady Klimatycznej 

1. Wyrażanie opinii w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat i energia, środowisko w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian polityki, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie właściwości Ministra Klimatu, w tym proponowanie rozwiązań. 

2. Kreowanie i promowanie wśród młodzieży postaw proekologicznych i proklimatycznych. 

3. Podnoszenie poziomu wiedzy wśród młodzieży w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat, energia i środowisko. 

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}