O gospodarce o obiegu zamkniętym na COP24
05.12.2018
W Pawilonie Polski na COP24 wtorek minął pod hasłem "Innowacje". W inauguracji brał udział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, a swoje wystąpienie poświęcił gospodarce o obiegu zamkniętym.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym może na wielu płaszczyznach znacząco pomóc w osiągnięciu celów Porozumienia paryskiego, gdyż u jej podstaw leży racjonalizacja gospodarowania zasobami, w tym również energetycznymi – mówił podczas wystąpienia Sławomir Mazurek.
Zauważył, że największym wyzwaniem w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym jest dokonanie trwałych zmian w przemyśle na etapie projektowania i produkcji, tak aby efektywniej wykorzystywać zasoby i poprawić potencjał wytwarzanych odpadów w zakresie możliwości ich recyklingu i innych form odzysku.
- Polska w pełni popiera ideę transformacji w kierunku modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Przejście do GOZ to wielkie wyzwanie, które z pełną determinacją realizujemy dążąc do wypracowania dobrych praktyk w tym zakresie – deklarował wiceminister środowiska.
Wydarzeniem towarzyszącym tego dnia był panel „E-mobilność i wodór – przyszłość niskoemisyjnego transportu”, podczas którego Grupa LOTOS zaprezentowała projekt PURE H2. Podczas szczytu klimatycznego spółka podpisała umowę na dofinansowanie projektu, który zakłada budowę instalacji do oczyszczania wodoru w rafinerii oraz dwóch stacji tankowania tego paliwa dla samochodów – w Gdańsku i w Warszawie.
- Wyniki rocznych ocen jakości powietrza pokazują, że sektor transportu drogowego jest w pewnym stopniu przyczyną złej jakości powietrza w Polsce. Zastosowanie wodoru w transporcie pozwoli na znaczną redukcję emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Co więcej – w Polsce mamy jedną z największych branż transportu międzynarodowego, a więc polskie rozwiązania mogą przełożyć się na efekt skali – mówił Sławomir Mazurek.
Trzecie wydarzenie, w którym brał udział wiceminister Mazurek był panel „Eco-miasta i jakość powietrza”, który odbywał się w Pawilonie Francji. Swoje wystąpienie wiceminister poświęcił gospodarce o obiegu zamkniętym w kontekście rozwoju miast.
Sławomir Mazurek: - Miasta są jednymi z największych innowatorów poprzez, z jednej strony, tworzenie impulsów dla wzrostu gospodarczego i, z drugiej strony, odpowiadanie na potrzeby mieszkańców – mówił. - GOZ daje nam szansę, aby na nowo zdefiniować, czym jest rozwój. Pozwala nam zerwać z zależnością pomiędzy działalnością gospodarczą i zużywaniem nieodnawialnych surowców. GOZ to systemowa zmiana, która buduje odporną gospodarkę, stymuluje rozwój nowych przedsiębiorstw i nowych modeli biznesowych oraz przynosi realne korzyści społeczne i środowiskowe.
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 06.12.2018 14:37 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
- Pierwsza publikacja:
- 06.12.2018 14:38 Aleksandra Majchrzak-Kucharska