W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O współpracy z Nigerią w zakresie górnictwa i ochrony środowiska

09.09.2021

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio wziął udział w spotkaniu z Ambasadorem Nigerii Christianem Ugwu, minister, zastępcą szefa misji Patience Obinna-Okiyi oraz I Sekretarz Ambasady Habila Yusuf Bamaxam. Głównymi tematami rozmów, które odbyły się 9 września 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie, była współpraca Polski i Nigerii w zakresie górnictwa oraz ochrony środowiska i klimatu.

O współpracy z Nigerią w zakresie górnictwa i ochrony środowiska

Jak podkreślił wiceminister Dziadzio, stosunki dwustronne między Nigerią a Polską prowadzone są od lat 60 XX wieku w sposób ciepły i serdeczny, zwłaszcza w sferze gospodarczej i handlowej. Dzisiejsza rozmowa miała na celu nawiązanie bliższej współpracy w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska oraz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Prowadzenie odpowiedniej współpracy międzynarodowej oraz dobrych relacji pomiędzy krajami umożliwi utworzenie odpowiednich ram prawnych w celu ułatwienia inwestycji zagranicznych. Wymiana doświadczeń jest niezwykle cenna dla obu stron, stale się rozwija i obejmuje nowe obszary

– powiedział.

Nigeria posiada znaczne ilości surowców naturalnych, w tym surowce krytyczne które są potrzebne do przeprowadzenia zielonej transformacji. Nigeria posiada największe rezerwy gazu ziemnego na kontynencie afrykańskim i jest eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Bardzo ważnym aspektem współpracy jest dywersyfikacja dostaw surowców, dlatego powinniśmy być otwarci na relacje handlowe. Bardzo ważny w tym aspekcie jest również transfer polskiego know-how, zwłaszcza w aspekcie górnictwa oraz ochrony środowiska.

W trakcie spotkania wiceminister rozmawiał także o zachętach dla inwestycji w Nigerii. Wskazał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi autorski projekt „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”, który finansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem projektu GreenEvo jest wspieranie międzynarodowego transferu polskich technologii środowiskowych. Technologie te to rozwiązania o gwarantowanej jakości, które przyczyniają się do tworzenia pozytywnych efektów ekologicznych. Często są dedykowane do rozwiązywania konkretnych lub złożonych problemów środowiskowych. Technologie te są bardzo często konkurencyjne z podobnymi rozwiązaniami, mają ogromny potencjał do zaistnienia w krajach borykających się z takimi problemami

– mówił minister Dziadzio.

Realizacja projektu GreenEvo jest ważnym instrumentem wspierającym proces tworzenia zrównoważonego rozwoju w Polsce i na świecie. Projekt stymuluje przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w szczególności poprzez wspieranie i promowanie innowacyjnych i ekologicznych technologii we wszystkich kluczowych obszarach gospodarki.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}