W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona przyrody w Polsce – konferencja w Szczecinku

11.09.2023

Edukacja ekologiczna i społeczne kampanie promujące ochronę środowiska są niezbędnym uzupełnieniem elementów systemu ochrony przyrody. Realizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Kampania „Chroń bioróżnorodność” i konkurs „Miasto z klimatem” zwiększają wrażliwość związaną z indywidualnymi wyborami każdego z nas i jednocześnie promują dobre praktyki chroniące środowisko. Przedstawiciele parków narodowych i krajobrazowych, dyrekcji ochrony środowiska, naukowcy i samorządowcy rozmawiali o aktualnym stanie i wyzwaniach przed ochroną środowiska w Polsce podczas konferencji, która odbyła się 11 września 2023 r. w Szczecinku. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, główny konserwator przyrody.

uczestnicy konferencji Ochrona przyrody w Polsce

Otwierając spotkanie wiceminister Małgorzata Golińska zwróciła uwagę na różnorodność form ochrony przyrody wynikającą z bogactwa przyrodniczego.

Duże bogactwo przyrodnicze Polski jest wynikiem nierównomiernego uprzemysłowienia i urbanizacji, zachowanym na znacznych obszarach tradycyjnym, ekstensywnym rolnictwie, obecności rozległych i trwałych historycznie lasów, a także, a może przede wszystkim – wielowiekowej, prowadzonej w różny sposób, ochrony przyrody

– mówiła Małgorzata Golińska.

Jak zaznaczyła tworzenie i funkcjonowanie form ochrony przyrody jest ważnym elementem realizacji celów ochrony przyrody w Polsce. Formy ochrony przyrody funkcjonują w oparciu o podstawy naukowe i wieloletnią praktykę krajowej ochrony przyrody. Każda z form spełnia inną rolę w polskim systemie i służy innym celom, dlatego charakteryzuje się odmiennym reżimem ochronnym oraz zakresem ograniczeń w użytkowaniu. Polska należy do europejskich liderów w zakresie ochrony powierzchniowej.

Obszary prawnie chronione w Polsce zajmują łącznie ponad 30% lądowej powierzchni kraju. Oznacza to, że Polska ma jeden z najwyższych odsetków powierzchni objętej ochroną

– akcentowała Małgorzata Golińska.

Wśród wyzwań dla ochrony przyrody w Polsce główny konserwator przyrody wymieniła zmiany klimatyczne i społeczno-gospodarcze oraz pojawianie się gatunków obcych, w tym gatunków inwazyjnych.

Bardzo ważne jest identyfikowanie zagrożeń dla ochrony przyrody oraz planowanie zadań, w tym zadań ochrony czynnej, pozwalających na zachowanie cennych wartości przyrodniczych naszego kraju. Bardzo istotny jest także monitoring, pozwalający udzielić odpowiedzi na pytanie o skuteczność podejmowanych działań

– podkreślała.

Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski z 2020 roku wskazywało, że aż dla 52 proc. Polaków ochrona środowiska była jednym z trzech najważniejszych problemów, które nasz kraj ma do rozwiązania. Jednak w badaniu z 2022 roku kwestia ochrony środowiska jest już oceniana jako mniej priorytetowa - zaledwie 24 proc. respondentów wskazało na ten aspekt. Jak pokazują badania, 62 proc. Polaków uważa, że stan środowiska zależy przede wszystkim od aktywności każdego z nas.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}