W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odkłamujemy raport BBN o powodzi

04.12.2024

Bezpieczeństwo Polek i Polaków było i jest priorytetem. Nigdy walka ze „złotą algą” nie wstrzymywała działań przeciwpowodziowych Państwa, zaś Międzyresortowy Zespół ds. Odry wyraźnie rekomendował przygotowanie zbiorników na nadejście fali wezbraniowej.

Jak informują media, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wydało raport, w którym można przeczytać, że „wartością kluczową” miała być przed powodzią walka ze „złotą algą”. Nie jest to prawda.

Z przykrością stwierdzamy, że BBN, wydając bardzo daleko idące wnioski, nie zbadało faktów. Do dziś do sekretariatu Międzyresortowego Zespołu ds. Odry nie wpłynęły żadne zapytania w tej sprawie od pracowników Biura. Nikt też nie zwrócił się z prośbą o udostępnienie protokołów z prac zespołu czy innych dokumentów z wydanymi rekomendacjami.

Tymczasem, jak wynika z dostępnych protokołów, Zespół ds. Odry, w którego skład wchodzą między innymi przedstawiciele Wód Polskich, zdecydowanie rekomendował regulację pracy zbiorników w zlewni Odry w zależności od prognozy hydrologiczno–meteorologicznej na kilka dni przed falą powodziową.

Jak można przeczytać w protokole z posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Odry z wtorku, 10.09.2024, w punkcie „Przegląd i aktualizacja rekomendacji i wniosków” Marek Kajs, zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (Ministerstwo Klimatu i Środowiska) wskazał konieczność uzupełnienia rekomendacji dotyczących regulacji przepływów w dorzeczu Odry o możliwość regulacji zrzutów przez PGW Wody Polskie w zależności od prognozy hydrologiczno–meteorologicznej. W posiedzeniu brali udział także: wiceprezes Wód Polskich Magdalena Żmuda, dyrektor IMGW prof. Robert Czerniawski oraz przedstawiciele kilku resortów stale reprezentowanych w Zespole.

Informacją publiczną jest fakt, że 9 września IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteo 2 stopnia o intensywnych opadach deszczu na 13 września z możliwością powodzi w dorzeczu Górnej Odry. Stąd posiedzenie Zespołu, które odbyło się w MKIŚ dzień później, poświęcone było także kwestii nadchodzącej powodzi. Jak wynika z protokołu, wiceprezes Żmuda podkreśliła, że wszystko zależy od warunków hydrologiczno–meteorologicznych oraz potrzeby odbudowy rezerw powodziowych. Ilość zrzutów miała być zatem uzależniona od warunków pogodowych, z zaznaczeniem spodziewanych znaczących opadów deszczu.

W czasie spotkania we wtorek 10.09.2024 członkowie Zespołu wielokrotnie podkreślali konieczność przygotowania się na nadchodzące opady deszczu i falę wezbraniową. Uznali jednogłośnie, że priorytetową kwestią w zakresie zrządzania przepływami, jest ochrona ludności przed powodzią.

Dodajmy, że Międzyresortowy Zespół ds. Odry wydaje rekomendacje dotyczące możliwości ograniczenia niebezpieczeństwa zakwitu „złotej algi”, a zarządzaniem wodami w Polsce zajmuje się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

{"register":{"columns":[]}}