W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy 2020 z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski

06.10.2020

Polityka energetyczna Polski, nowe perspektywy rozwoju sektora OZE oraz wodór jako paliwo przyszłości to zagadnienia, które poruszył wiceminister Ireneusz Zyska w trakcie paneli tematycznych na Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym. Wydarzenie odbyło w dniach 5-6 października w Lublinie.

Minister Ireneusz Zyska podczas OSG

Dyskusje o rozwoju, inwestycjach i innowacjach

Jak zaznaczył wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podczas panelu "Rozwój, inwestycje, innowacje", Polska jest obecnie trzecim największym producentem wodoru w Europie i piątym na świecie.

„Już teraz wiemy, że wodór będzie stanowił jedno z kluczowych paliw w transformacji energetycznej zachodzącej w Unii Europejskiej. Przejście na paliwa alternatywne wydaje się na ten moment nieuniknione, gdyż realizacja celów redukcji emisji i koszty ponoszone w Europejskim Systemie Handlu Emisjami są przesłanką do szukania nowych, czystszych rozwiązań” – podkreślił.

Wiceminister Zyska zwrócił również uwagę, że środki, które Polska otrzyma w celu zwalczenia skutków gospodarczych COVID-19 stwarzają szansę, by dzięki inwestycjom w OZE i w zielony wodór mógł on odegrać znaczącą rolę w budowaniu czystej, bezpiecznej i zrównoważonej gospodarki. Dzięki temu, wodór umożliwi osiągnięcie gospodarki zeroemisyjnej o obiegu zamkniętym.

„Wodór jest bez wątpienia przyszłością polskiej gospodarki, dlatego naszą intencją jest zaangażowanie jak największej liczby podmiotów w proces konsultacji publicznych projektu Polskiej Strategii Wodorowej, który zostanie już niebawem – tej jesieni ogłoszony do uzgodnień i konsultacji publicznych” – podsumował.

O odnawialnych źródłach energii

Podczas panelu "Offshore i OZE jako priorytetowe kierunki rozwoju" wiceminister Zyska podkreślił, że rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jednym z priorytetów transformacji energetyczno-klimatycznej Polski.

„Podejmujemy zdecydowane działania w obszarze rozwoju nowych źródeł OZE w naszym kraju. Dynamicznie rozwija się fotowoltaika, która wyprzedziła wcześniej założone cele” – powiedział.

Jak wyjaśnił Pełnomocnik rządu ds. OZE, łączna moc zainstalowana instalacji PV w lipcu 2020 r. wyniosła 2 648,3 MW (wzrost o 264,6% r/r), co stanowi już około 1/4 mocy zainstalowanej elektrycznej we wszystkich instalacjach OZE.

Wiceminister Zyska zaznaczył również, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej stanowi jeden z kierunków strategicznych aktualnego projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.

„Obecnie pracujemy w Ministerstwie Klimatu nad stworzeniem warunków do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poprzez prace legislacyjne oraz wspieranie krajowego łańcucha dostaw”  – dodał.

Ponadto w swoim wystąpieniu wiceminister Zyska zwrócił uwagę, że istotnie zwiększyła się również dynamika rozwoju mikroinstalacji prosumenckich. Jak wynika z najnowszych danych, na koniec pierwszej połowy 2020 r. moc zainstalowana tych instalacji osiągnęła ponad 1,7 GW, co oznacza wzrost względem końca 2019 r. o blisko 750 MW. Sama liczba instalacji zwiększyła się w analogicznym okresie o blisko 110 tys. i wynosi obecnie ponad 260 tys.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}