Ograniczenie zakwitów tzw. złotej algi – narada odrzańska
19.04.2023
W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, 19 kwietnia 2023 r., w obecności ministrów klimatu i środowiska, infrastruktury, aktywów państwowych oraz rolnictwa i rozwoju wsi, odbyło się spotkanie z przedstawicielami pięciu województw nadodrzańskich. Podczas narady przedstawiono działania, wdrożone w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, mające na celu ograniczenie zakwitów tzw. „złotej algi” w Odrze i innych polskich rzekach. Stanowisko resortu klimatu i środowiska przedstawili wiceministrowie: Małgorzata Golińska oraz Jacek Ozdoba, a także Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Krzysztof Gołębiewski oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Andrzej Szweda - Lewandowski.
Zagrożenie w postaci "złotych alg" to problem ponadregionalny, dlatego spotykamy się dziś ponad podziałami. Mamy monitoring i schemat działań, by zminimalizować ryzyko i współdziałać
– powiedział wiceminister Jacek Ozdoba, rozpoczynając spotkanie ws. sytuacji na Odrze, obiegu informacji o zagrożeniu związanym z zakwitem „złotej algi” na różnych szczeblach oraz wprowadzonych rozwiązaniach.
Wiceminister Małgorzata Golińska podkreśliła z kolei znaczenie funkcjonującego zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze oraz wagę wydanych przez ekspertów rekomendacji, które sukcesywnie są wdrażane, ograniczając zakwit „złotej algi”.
Mamy rozszerzony stały monitoring, prowadzony w 25 punktach na Odrze, szerszy niż wymagania unijne. Dodatkowo zainstalowano dziewięć stacji całodobowego monitoringu automatycznego. Mamy również procedurę ostrzegania przed zakwitem „złotej algi”. Instrukcja w pełni skoordynowanych działań dla służb jest w uzgodnieniach międzyresortowych. W ciągu 7 dni trafi na poziom regionalny – do marszałków, wojewodów oraz prezydentów miast
– wskazała.
Wiceminister zaakcentowała jednocześnie stanowisko naukowców, którzy są zgodni, że „złota alga” to nieprzewidywalny przeciwnik, a walka z nim nie jest łatwa.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Krzysztof Gołębiewski, podczas narady odrzańskiej przedstawił procedurę wprowadzającą jednolity, trzystopniowy system ostrzegania. Zgodnie z dokumentem wystąpienie stopni alarmowych uzależnione jest od wielkości parametrów oraz wskaźników, takich jak m.in. temperatura, odczyn pH, stosunek azotu i fosforu, zasolenie oraz obecność fitoplanktonu, w tym „złotych alg”.
Dostrzegamy zależność między masowym zakwitem złotej algi, a występowaniem w wodzie związków azotu i fosforu, m.in. ze ścieków komunalnych. Dlatego prowadzone są kontrole podmiotów dokonujących takich zrzutów
– dodał minister Gołębiewski.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska na spotkaniu z samorządowcami wyjaśnił także aktualną sytuację w dolnośląskiego Zbiorniku Czernica:
Mimo niskiego zasolenia w dolnośląskim Zbiorniku Czernica pojawiła się złota alga, co jest nowym zjawiskiem. Rozwojowi glonu sprzyja też obecność ścieków komunalnych, a służbom zgłaszano zanieczyszczenie
– dodał.
Ważnym punktem spotkania było także zaprezentowanie instrukcji postępowania dla służb, będącej projektem resortu klimatu i środowiska, która uruchamiana jest na podstawie obowiązującej procedury GIOŚ.
Jesteśmy bogatsi o doświadczenia sprzed roku i wiedzę naukową. Opracowaliśmy instrukcję, która wskazuje, jakie czynności, jakie służby mają podjąć i kiedy, z trzema poziomami działania. Pierwszy z nich to poziom prewencyjny, związany z monitoringiem, drugi - gdy pojawi się ryzyko zakwitu, a trzeci - gdy zakwit "złotej algi" już wystąpi
– powiedział Andrzej Szweda-Lewandowski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Należy zaznaczyć, że projekt instrukcji jest obecnie w konsultacjach międzyresortowych. W ciągu 7 dni trafi on do konsultacji na poziomie regionalnym: do wojewodów, marszałków i prezydentów miast.
Gospodarzem spotkania we Wrocławiu był wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski.