W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju

14.03.2024

Przestrzeń skutecznej koordynacji polityki środowiskowej i klimatycznej z pomocą funduszy europejskich, poprawa przepływu informacji, przestrzeń do dzielenia się dobrymi praktykami, poprawa skuteczności to kilka ważnych celów Partnerstwa: Środowisko dla Rozwoju. Spotkanie inauguracyjne otworzyły minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska i wiceministra Urszula Zielińska. Wydarzenie odbyło się 14 marca 2024 r. w Warszawie.

Konferencja inauguracyjna - Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju

Kierunki zmian dotyczące klimatu i środowiska będą na lata rzutować na wiele kwestii. Na jakość życia, konkurencyjność gospodarki i utrzymywanie lepiej płatnych miejsc pracy. Transformacja musi być szansą na lepszą jakość życia i nie może pozostawiać nierozwiązanych problemów. Chcemy myśleć o osobach najsłabszych, dlatego prowadzimy dialog z różnymi interesariuszami i naukowcami. Musimy i chcemy – te dwie rzeczy przyświecają naszej pracy w MKiŚ

– mówiła minister Paulina Hennig-Kloska.

Głównym celem partnerstwa jest stworzenie platformy współpracy organizacji odpowiedzialnych za ochronę środowiska oraz wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie funduszy europejskich. Partnerstwo będzie miejscem prowadzenia debaty z udziałem partnerów spoza administracji w strategicznych dla polityki spójności kwestiach związanych z ochroną środowiska i klimatu. Partnerstwo może przyczynić się do wypracowania systemowych rozwiązań i usprawnień by im sprostać. Podczas inauguracyjnej konferencji organizacje, które przyjęły zaproszenie wypracują wstępne kierunki prac w ramach projektu. Warsztaty miały za zadanie określenie najważniejszych tematów, które powinny stanowić podstawę do dalszych dyskusji interesariuszy oraz obszarów, w których istnieje potrzeba wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie: ochrony powietrza, adaptacji do zmian klimatu, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej oraz środowiskowych aspektów projektów finansowanych ze środków UE.

Wypełniamy postulaty naszych wyborców, ale chcemy też zapewnić, że w drodze dialogu, porozumienia i współpracy, każdy głos będzie wysłuchany i uwzględniony w dyskusji. Liczę na dobre informacje zwrotne z tego spotkania. Chcemy się dzielić planami, zagrożeniami i szansami i chcemy czerpać z wiedzy i doświadczenia organizacji NGO’s

– akcentowała minister Paulina Hennig-Kloska.

Platforma ma włączyć środowiska organizacji pozarządowych i naukowców w proces decyzyjny i wypracowanie wspólnych rozwiązań dotyczących np. ochrony powietrza, klimatu czy bioróżnorodności.

Platforma, którą chcemy wypracować, ma zapoczątkować współpracę, aby zmierzyć się z wyzwaniami, jakie dotyczą klimatu. Chcę zaproponować ten konkretny projekt, aby wreszcie skutecznie rozwiązywać nadchodzące wyzwania

– mówiła wiceminister Urszula Zielińska.

W ramach partnerstwa są planowane spotkania i konferencje z udziałem ekspertów oraz krajowe i zagraniczne wizyty studyjne służące debacie z udziałem partnerów spoza administracji w strategicznych kwestiach dla polityki spójności i rozwoju. To umożliwi bieżącą wymianę doświadczeń i wzajemne uczenie się instytucji. Będą także przygotowywane ekspertyzy, analizy i badania ewaluacyjne, które dostarczą danych na potrzeby monitorowania polityki spójności oraz przyczynią się do harmonizacji działań planistycznych z działaniami regulacyjnymi. Możliwe są szkolenia, mające na celu wzrost kompetencji w organizacji oraz wzmocnienie zdolności administracyjnych instytucji. Partnerstwo ma także możliwość opiniowania dokumentów krajowych i zagranicznych (w szczególności będących w koordynacji europejskiej), co będzie dodatkowym wsparciem dla policy makers w kluczowych dla polityki spójności sektorach.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministerstw, urzędów centralnych, urzędów marszałkowskich, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, administracji samorządowej, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych i instytutów badawczych. Projekt sieć Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju jest koordynowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przez Departament Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}