W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwszy dzień „EkoSfery” zakończony

13.10.2021

Wyzwania stojące przed Polską w kontekście ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu to główne tematy rozmów podczas cyklu debat EkoSfery, organizowanych w ramach Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO. W wydarzeniu, które odbyło się 13 października 2021 r. w Poznaniu, udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz pełnomocnik ministra do spraw przeciwdziałania skutkom suszy oraz niedoborowi zasobów wodnych w środowisku Łukasz Lange.

minister klimatu i środowiska podczas debaty otwarcia targów PolEco

Minister Michał Kurtyka przypomniał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska od 5 lat organizuje konferencję EkoSfera, podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO. W konferencjach biorą udział: przedstawiciele ministerstw, przedstawiciele uczelni i instytutów badawczych, NGOsy, reprezentanci biznesu, przedstawiciele klastrów i izb gospodarczych, przedstawiciele samorządów, organizacje młodzieżowe.

Cieszymy się, że dzięki EkoSfera możemy przyczyniać się do spotkań i rozmów o klimacie, ekologii czy ekonomii - inwestowania w zrównoważony rozwój, które są niezwykle istotne w dzisiejszym świecie

– powiedział otwierając wydarzenie.

Polski Ład - priorytety energetyczne i wyzwania środowiskowe

Jak podkreślił minister klimatu i środowiska podczas debaty „Polski Ład - priorytety energetyczne i wyzwania środowiskowe”, resort klimatu i środowiska w ramach wdrażania „Polskiego Ładu” będzie wspierał inicjatywy w zakresie regulacji prawnych oraz zapewnienia finansowania i nadzoru nad realizacją przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie transformacji energetycznej.

Czasy są turbulentne, a polityka energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne stoją w centrum naszych dzisiejszych wyzwań. Energetyka i ciepłownictwo są na granicy możliwości technicznej, dlatego stawiamy na innowacje w tej dziedzinie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie istotnym resortem w dystrybucji środków na transformację

– mówił minister.

Minister Kurtyka zwrócił także uwagę, że klucze do tego naszego nowego systemu energetycznego będzie energetyka jądrowa.

Energia jądrowa nie jest poddawana wahaniom cen surowców, ani nie jest poddana pod wahania pogodowe. Musimy postawić na zrównoważony i mądry kierunek modernizacji energetyki w Polsce. Polityka energetyczna Polski do 2040 r. (PEP2040) taki kierunek wyznacza i teraz od naszego tempa tej przemiany będzie zależało jak szybko będziemy w stanie uniezależnić się od zewnętrznych czynników i stać się w pełni suwerennym gospodarczo krajem

– wskazywał.

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć o strategicznym znaczeniu dla naszego kraju

– dodał.

Jak podsumował minister Michał Kurtyka, Polska jest krajem, który się szybko industrializuje, dlatego musimy postawić na sprawiedliwą transformację i realizować cele postawione w PEP2040. 

Susza i retencja. Zrównoważona gospodarka zasobami wodnymi i ich ochrona

Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska ds. przeciwdziałania skutkom suszy oraz niedoborowi zasobów wodnych w środowisku Łukasz Lange w trakcie panelu „Susza i retencja. Zrównoważona gospodarka zasobami wodnymi i ich ochrona” podkreślał, że najbliższe stulecie to perspektywa nawalnych deszczy i występowania suszy.

Jako Polska stoimy przed ogromnym wyzwaniem adaptacji do zmian klimatu, dlatego potrzebne są działania przeciwdziałające skutkom suszy czy powodziom błyskawicznym

– mówił.

W trakcie panelu podkreślano, w jaki sposób można zatrzymać wodę w obszarze retencji. Jak wskazywali eksperci kwestie dotyczące gospodarki wodnej są złożone, stąd niezwykle istotna jest potrzeba odpowiedniego planowania przestrzennego i ograniczania tzw. betonozy. Dlatego niezwykle ważna jest ochrona i rozwój obszarów zieleni i zielono-niebieskiej infrastruktury.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}