Podsumowanie prac Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze
- Prezentujemy dziś wnioski oraz rekomendacje naukowców ws. Odry, wypracowane w ciągu ostatnich tygodni prac Zespołu - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, podczas konferencji podsumowującej prace Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze, która odbyła się 29 września 2022 r. w Warszawie.
W konferencji wzięli udział Małgorzata Golińska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Andrzej Szweda-Lewandowski – Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Marek Kajs – Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, dr hab. Agnieszka Kolada – prof. IOŚ-PIB z Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego, dr inż. Grzegorz Janusz Dietrich i dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke z Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza-Państwowy Instytut Badawczy.
Eksperci z powołanego przez minister klimatu i środowiska Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze 29 września 2022 r. podsumowali prace nad ostateczną wersją raportu. Blisko 300-stronicowy dokument zawierający analizy, wyniki badań i przypisy naukowe, zgodnie z zapowiedziami zostanie opublikowany 30 września.
Zgonie z zarządzeniem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, powołano zespół ekspertów, który zgromadził ekspertów najwyższej klasy, zarówno z polskich uniwersytetów, instytucji badawczych oraz przedstawicieli organów rządowych, odpowiedzialnych za kwestie związane z ochroną środowiska. Dziękuję za wielką pracę włożoną w przygotowanie raportu. Dziękuję także osobom pracujących na Odrze – to wędkarze, przedstawiciele służb, naukowcy, wolontariusze, pracownicy administracji publicznej i wiele innych
– powiedziała wiceminister Małgorzata Golińska, otwierając konferencję.
Dziś prezentujemy wnioski oraz rekomendacje naukowców. W tworzenie dokumentu zaangażowanych było 49 ekspertów z 11 instytucji naukowych. Publikacja raportu nie oznacza, że Zespół kończy swoje działania. Przeciwnik, z którym się mierzymy jest trudny – to dla nas olbrzymie wyzwanie, ale nasza determinacja jest równie duża. Zespół działa w sposób transparentny, prowadząc badania we wszystkich dziedzinach, które są konieczne, by zapewnić obiektywne rezultaty. Jest to niezbędne w okolicznościach, kiedy pojawia się wiele nieprawdziwych informacji, które wywoływały niepotrzebne emocje
– dodała wiceminister.
Najważniejsze wnioski płynące z raportu zaprezentowała dr hab. Agnieszka Kolada, prof. IOŚ-PIB z Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowy Instytutu Badawczego. Całość publikacji będzie dostępna na stronach IOŚ-PIB.
Materiały
Ustalenia Zespołu2b_(2).png 0.35MB Ustalenia Zespołu 2
2b_(3).png 0.39MB Rekomendacje Zespołu
2b_(4).png 0.39MB Rekomendacje Zespołu
2b_(5).png 0.36MB