W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska i Islandia wspólnie o współpracy wodorowej

02.12.2022

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski z delegacją Islandii, pod przewodnictwem Hannesa Heimissona - nowo powołanego Ambasadora Islandii w Polsce. Spotkanie odbyło się 1 grudnia 2022 r. w Warszawie.

Spotkanie wiceministra Ireneusza Zyski z delegacją islandzką

W sytuacji obecnego kryzysu geopolitycznego oraz jego wpływu na politykę energetyczną, konieczne jest budowanie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju.

Realizując w partnerstwie z Islandią projekty w zakresie czystej produkcji wodoru, a następnie metanolu z geotermii islandzkiej, możemy wspólnie budować gospodarkę zeroemisyjną. Celem jednego z polsko-islandzkich projektów jest uruchomienie wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru i jego produktów pochodnych, wykorzystując do tego celu energię geotermalną z pól zlokalizowanych na Półwyspie Reykjanes.

Bardzo się cieszę na współpracę polskich spółek z islandzkim partnerami w zakresie produkcji wodoru z wykorzystaniem bogactwa energii geotermalnej. Współpraca ta umożliwi realizację inicjatyw przyczyniających się do rozwoju najnowszych technologii, które przyniosą korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce

- powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.

Polska Strategia Wodorowa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. określa strategiczne ramy wdrażania gospodarki wodorowej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania tego paliwa w energetyce, ciepłownictwie, transporcie i przemyśle. Przyczyni się to do utrzymania konkurencyjności polskiego przemysłu. Jak podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska, szacuje się, że w polskich warunkach geograficznych i pogodowych produkcja odnawialnego wodoru najszybciej osiągnie rentowność przy wykorzystaniu potencjału energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych.

Spotkanie było także okazją do pogratulowania stronie islandzkiej historycznego momentu w rozwoju naszych relacji, jakim jest otwarcie Ambasady Islandii w Warszawie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}