W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska uczestnikiem inicjatywy edukacyjnej w ramach Agencji Energii Jądrowej OECD

20.06.2024

Polska dołączyła do Nuclear Education, Skills and Technology (NEST) Framework, inicjatywy edukacyjnej, prowadzonej w ramach Agencji Energii Jądrowej (NEA) OECD. Przystąpienie do projektu wpisuje się w kierunki działań w priorytetowym obszarze budowania zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej przyjęte w Programie polskiej energetyki jądrowej oraz w strategii wykonawczej do PPEJ – Krajowym Planie Rozwoju zasobów ludzkich.

  • Członkostwo Polski w Nuclear Education, Skills and Technology (NEST) Framework w ramach Agencji Energii Jądrowej (NEA) OECD umożliwi studentom, doktorantom i pracownikom naukowym jądrowych instytutów badawczych oraz młodym specjalistom udział w międzynarodowych projektach. 
  • Departament Energii Jądrowej będzie pełnił funkcję koordynacyjną dla Polski. Instytutom badawczym oraz uczelniom, w ramach których prowadzone są kierunki związane z dziedziną energii jądrowej, będzie przekazywać informacje o najważniejszych wydarzeniach i międzynarodowych projektach realizowanych w NEST. 

Celem powstałych w 2019 r., międzynarodowych ram NEST Framework jest zbudowanie praktycznych umiejętności i kompetencji w sektorze jądrowym przy pomocy wielonarodowych projektów badawczych i szkoleniowych. Przedsięwzięcia adresowane są do zainteresowanych energetyką jądrową: studentów, doktorantów oraz młodych specjalistów z krajów i instytucji uczestniczących w projektach NEST. 

W inicjatywę Agencji Energii Jądrowej OECD zaangażowanych jest, łącznie z Polską, 12 krajów (w tym m.in. Francja, Japonia, Stany Zjednoczone), ponad 50 organizacji i uczelni wyższych oraz ponad 200 stypendystów.  

NEST realizuje obecnie (tj. w okresie 2022-2024) sześć projektów, w tym z zakresu rozwoju technologii małych reaktorów modułowych, nowych technologii dla zastosowań medycznych oraz zaawansowanych technologii w obszarze likwidacji obiektów jądrowych. Aktualnie prowadzone są także prace nad przygotowaniem nowych przedsięwzięć. 

Więcej informacji na temat NEST Framework znajduje się na stronie Agencji Energii Jądrowej OECD.

{"register":{"columns":[]}}