W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko – czeska współpraca na rzecz poprawy jakości powietrza

13.09.2024

Nowa dyrektywa w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy i wynikające z niej wyzwania związane z zaostrzeniem poziomów dopuszczalnych zanieczyszczeń powietrza to jedne z tematów XIV spotkania polsko-czeskiej grupy roboczej do spraw jakości powietrza w rejonach przygranicznych. Rozmowy odbyły się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w dniach 10-11 września 2024 r.

XIV spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej do spraw jakości powietrza w rejonach przygranicznych.

W trakcie dwudniowego spotkania przedstawiono ogólnokrajowe programy finansowe – w Polsce m.in. „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, a u naszych południowych sąsiadów Czeski Fundusz Ochrony Środowiska. Omówiono też działania samorządów województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i administracji regionu Morawsko-Śląskiego, wspierające mieszkańców przy przechodzeniu na ekologiczne źródła energii czy ciepła oraz w poprawie efektywności energetycznej budynków.  

Poruszono też tematy związane z przyjęciem nowej dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy oraz wyzwania związane z zaostrzeniem poziomów dopuszczalnych zanieczyszczeń powietrza. 

Polsko-czeska współpraca dotycząca poprawy jakości powietrza trwa od 2009 r. W spotkaniach grup roboczych, które odbywają się z reguły raz do roku, biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Czeskiego Ministerstwa Środowiska, urzędów marszałkowskich województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, kraju Morawsko-Śląskiego, miasta Ostrawy oraz inspekcji ochrony środowiska. Służą one przede wszystkim wymianie doświadczeń na temat walki z zanieczyszczeniami powietrza.  Poza spotkaniami na bieżąco prowadzona jest wymiana informacji o emisjach zanieczyszczeń i danych ze stacji monitoringu jakości powietrza w rejonach przygranicznych. 

Następne spotkanie grupy odbędzie się w przyszłym roku w Czechach. 

{"register":{"columns":[]}}