W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-belgijskie rozmowy o rozwoju energetyki

22.09.2023

Minister Anna Moskwa spotkała się z przebywającą w Polsce w ramach podróży po krajach bałtyckich minister ds. energii Belgii Tinne Van der Straeten. Tematem rozmów, które odbyły się 22 września 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska były kwestie dotyczące bieżącej legislacji Unii Europejskiej w obszarze energii w perspektywie objęcia przez Belgię prezydencji w Radzie Unii Europejskiej już w pierwszej połowie 2024 r. Dyskusja skupiła się na kwestiach morskiej energetyki wiatrowej, która dla Belgii, podobnie jak i dla Polski, ma znaczenie strategiczne.

Minister Anna Moskwa spotkała się z minister ds. energii Belgii Tinne Van der Straeten

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z filarów transformacji energetycznej Polski i chcemy zapewnić jak najbardziej sprzyjające warunki do wspierania tego celu. Potencjał energetyczny polskich obszarów morskich jest uznawany za jeden z największych w regionie

– powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podczas spotkania zaprezentowano sposób w jaki w Polsce udzielane jest wsparcie dla tego sektora, a także planowane zmiany legislacyjne, które mają ułatwić jego dalszy rozwój.

W związku z rosnącym potencjałem rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej, w ustawie o odnawialnych źródłach energii przewidujemy wzrost wolumenu mocy w aukcjach z 5 do 12 GW. W efekcie w perspektywie do 2040 r. moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej wzrośnie do 18 GW. Kierunek ten nie tylko umożliwi rozwój gospodarczy, ale przyczyni się także do realizacji celów polityki klimatycznej i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Minister Anna Moskwa poinformowała również o przygotowaniach Polski do objęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co nastąpi 1 stycznia 2025 r. Tym bardziej współpraca i wczesne konsultacje mają ogromne znaczenie w celu zapewnienia sprawnej realizacji europejskiej agendy. Podczas spotkania dyskutowano również o sprawnym procesie synchronizacji państw bałtyckich z systemem elektroenergetycznym Europy Zachodniej. Belgijska minister energii poparła ten proces i wskazała na aktywną rolę Polski w osiągnięciu tego celu.

Podczas spotkania poruszono także kwestie rozwoju energetyki jądrowej oraz polskich inwestycji w tym zakresie. Polska uzyskała pełne poparcie Królestwa Belgii w realizacji kolejnych strategicznych kroków w realizacji założeń Programu polskiej energetyki jądrowej.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}