Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe
28.08.2019
Minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem, ministrem Richardem Brabcem, w ramach polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 28 sierpnia w Warszawie. Rozmowa ministrów dotyczyła przede wszystkim sprawy transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Bogatyni.
Minister Kowalczyk z całą stanowczością podkreślił, że postępowanie transgraniczne w odniesieniu do zmiany ww. planu zostało przeprowadzone w zgodzie z przepisami krajowymi i międzynarodowymi, co potwierdzają niezależne ekspertyzy prawnicze. W związku z powyższym nie ma ani podstaw, ani też prawnej możliwości uchylenia uchwały Rady Gminy Bogatynia w sprawie przyjęcia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czego domaga się strona czeska. Zwrócił uwagę, że strona polska uwzględniła wyniki postępowania transgranicznego przy podejmowaniu decyzji o uchwaleniu planu, co udokumentowane jest w załącznikach do uchwały. Postępowanie transgraniczne ze stroną czeską było prowadzone przez dwa lata, a przepisy międzynarodowe w tym zakresie nie przewidują konieczności uzyskania zgody strony narażonej ani na zakończenie konsultacji transgranicznych, ani na samo uchwalenie planu.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk oświadczył, że przedłużenie koncesji na działalność Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii monitoringu sieci wód powierzchniowych i podziemnych oraz procedury transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko, traktowane jest przez stronę polską priorytetowo. Zadeklarował dalszą wolę współpracy ze stronę czeską w ramach prowadzonego aktualnie postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. Kontynuacja eksploatacji kopalni węgla brunatnego Turów. Poinformował, że Polska przychyli się do wniosku strony czeskiej o przesunięcie międzyrządowych konsultacji transgranicznych w formie spotkania ekspertów. Ponadto zostanie zorganizowana rozprawa administracyjna otwarta dla społeczeństw: polskiego, czeskiego i niemieckiego, służąca wyjaśnieniu obywatelom wątpliwości dotyczących planowanego przedsięwzięcia. Polski Minister przychylił się także do prośby strony czeskiej i dołoży starań, by zorganizowane zostało spotkanie dla czeskiego społeczeństwa na terenie Czech służące prezentacji projektu inwestycji. Zapowiedział także kontynuację współpracy ze stroną czeską w odniesieniu do monitoringu granicznych wód powierzchniowych i podziemnych.
Minister Kowalczyk przypomniał także, że Polska od dłuższego czasu postuluje wypracowanie umowy dwustronnej regulującej szczegółowo procedury transgraniczne między naszymi krajami i ponowił propozycję do podjęcia prac nad takim dokumentem. Wyraził przekonanie, że takie rozwiązanie pozwoliłoby sprawnie i bez zbędnych nieporozumień procedować podobne sprawy w przyszłości.
Minister Brabec podziękował za konstruktywną współpracę ze stroną polską w zakresie prowadzonych postępowań i zwrócił uwagę, że stanowią one kwestię szczególnie wrażliwą dla dobrosąsiedzkich kontaktów. Docenił także współpracę z polskimi służbami ochrony środowiska i podziękował za propozycje działań służących wyjaśnieniu obaw społeczności czeskiej z terenów przygranicznych, związanych z kontynuacją eksploatacji Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
W trakcie spotkania ministrowie omówili również kwestie transgranicznego nielegalnego przemieszczania odpadów niebezpiecznych. Minister Kowalczyk przedstawił obowiązującą w Polsce procedurę utylizacji odpadów niebezpiecznych, pochodzących z Polski i składowanych poza jej granicami. Minister Brabec podziękował za dotychczasową współpracę inspekcji ochrony środowiska z obu krajów i wyraził zadowolenie z faktu, że w najbliższych tygodniach podpiszą one list intencyjny, służący dalszemu wzmocnieniu współpracy w zakresie nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów.