Polsko-fińskie rozmowy o transformacji energetycznej
18.02.2021
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wzięli udział w spotkaniu z Ambasadorem Finlandii w RP, Panem Juha Ottman, w trakcie którego omawiali kwestie transformacji energetyczno-klimatycznej. Głównymi tematami rozmów były możliwości współpracy bilateralnej pomiędzy obydwoma krajami w kontekście polityki klimatycznej oraz rola energetyki jądrowej w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.
W ramach polityki na rzecz neutralności klimatycznej obszarami współpracy polsko-fińskiej są m.in. energia jądrowa, morska energetyka wiatrowa oraz modernizacja sieci ciepłowniczej. Wszystkie te aspekty wpisują się istotnie w działania Polski na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, dlatego doceniamy współpracę z Finlandią – podkreślił minister Michał Kurtyka.
Rząd RP przyjął w październiku ubiegłego roku aktualizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, który przewiduje włączenie do eksploatacji 6 bloków o mocy 6-9 GWe do 2043 r. Ww. założenia zostały również wpisane w przyjętą w lutym br. przez Rząd RP Politykę Energetyczną Polski do 2040 r.
Jako członkowie Unii Europejskiej powinniśmy wspólnie dążyć do zapewnienia odpowiedniej roli zeroemisyjnych technologii jądrowych w polityce energetyczno-klimatycznej UE- mówił minister Michał Kurtyka.
Polska współpracuje już od pewnego czasu z Finlandią w zakresie projektów jądrowych. Przykładem może być zaangażowanie polskich podwykonawców w fińskie inwestycje jądrowe w Olkiluoto.
W trakcie spotkania przedyskutowano również kwestie, opartej o fundusze UE, „zielonej” odbudowy gospodarczej po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.
Transformacja energetyczno-klimatyczna stanowi ważną siłę napędową strategii wychodzenia Europy z kryzysu gospodarczego – zaznaczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.