W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-japońska współpraca zakończona sukcesem

21.04.2021

Zakończono projekt demonstracyjny obejmujący wdrożenie i testowanie systemu Special Protection Scheme (SPS) przez PSE SA oraz bateryjnego magazynu energii elektrycznej BESS, zainstalowanego przy farmie wiatrowej Bystra należącej do spółki Energa OZE z Grupy ORLEN. Projekt, współfinansowany przez japońską agencję rządową New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO), wspierało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

dbałość o środowisko

Jestem przekonany, że projekt ten przyczyni się do dalszej, bezpiecznej dla systemu energetycznego, integracji energetyki odnawialnej w Polsce poprzez zapewnienie stabilnej pracy sieci elektroenergetycznej, przy jednoczesnej minimalizacji nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę przesyłową

– mówi szef resortu, Michał Kurtyka.

System SPS

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są jedną z pierwszych firm w Europie, które wdrożyły system sieci inteligentnych. System SPS w połączeniu z magazynem energii BESS może znacząco usprawnić zarządzanie krajowym systemem elektroenergetycznym i przyczynić się do rozwoju OZE. System obejmuje północną część Polski i zwiększa bezpieczeństwo pracy krajowego systemu elektroenergetycznego. Funkcjonalności systemu SPS oraz magazynu energii BESS obejmują m.in.: eliminację przeciążeń w sieci przesyłowej i dystrybucyjnej wysokiego napięcia, rezerwę mocy i arbitraż cenowy.

Największy magazyn energii w Polsce

Hybrydowy magazyn energii BESS o mocy 6 MW i pojemności 27,3 MWh usytuowany na terenie farmy wiatrowej Bystra w północnej Polsce jest obecnie największym i najnowocześniejszym elektrochemicznym magazynem energii w Polsce. Wykorzystuje on baterie litowo-jonowe (LiB, ang. Lithium-Ion Battery) o dużej mocy wyjściowej, połączone z bateriami kwasowo-ołowiowymi (LAB, ang Lead-Acid Battery) o dużej pojemności, co umożliwia osiągnięcie wysokiej efektywności przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

Uruchomienie magazynu nastąpiło w 2020 r. Kolejny etap projektu skupiał się na prowadzonych przez PSE SA i ENERGA OZE SA testach funkcjonalności magazynu BESS oraz współpracy magazynu z farmą wiatrową.

Polsko-japońskie porozumienie

Projekt zrealizowany został przy zaangażowaniu japońskiej organizacji rządowej NEDO i partnerów: Hitachi Ltd., Showa Denko Materials Co. Ltd. Po stronie polskiej za prace projektowe odpowiadały Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE), Energa Operator SA (EOP) oraz Energa OZE SA (EOZE).

Od początku projekt był wspierany także przez polski rząd, czego wyrazem było podpisane w marcu 2017 r. porozumienie pomiędzy ówczesnym Ministerstwem Energii a japońską agendą rządową NEDO. W 2020 roku dokonano przedłużenia i aktualizacji zapisów dokumentu, którego polskim sygnatariuszem było Ministerstwo Klimatu - obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

{"register":{"columns":[]}}