W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-japońskie rozmowy dot. strategii klimatyczno-energetycznej

28.02.2024

Rozwój energetyki jądrowej i OZE oraz możliwości współpracy firm polskich i japońskich to główne tematy spotkania minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z Ambasadorem Japonii Akio Miyajima. Rozmowa odbyła się 27 lutego 2024 r. w Warszawie.

Spotkanie minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z Ambasadorem Japonii Akio Miyajima

Minister Paulina Hennig-Kloska zapewniła, że nowy rząd jest w pełni zaangażowany w transformację energetyczną, a OZE oraz energia jądrowa są ważnymi elementami tego procesu.

Wdrożenie energetyki jądrowej jest postrzegane w Polsce jako kluczowy element strategii energetycznej i bezpieczeństwa państwa

– powiedziała.

Tematem spotkania była także polsko-japońska współpraca w branży motoryzacyjnej. W Polsce produkuje się elementy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i zeroemisyjne autobusy, w dziedzinie których jesteśmy europejską liderką. Polskie firmy interesują się akumulatorami, technologiami ładowania, w tym ładowaniem dwukierunkowym, które dotychczas było wdrażane głównie w pojazdach japońskich.

Doceniamy japońskie inwestycje w rozwój elektromobilnosci w Polsce, ponieważ przyczyniają się one do realizacji polityki na rzecz neutralności klimatycznej

– podkreśliła.

Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że Polska jest też zainteresowana rozwojem współpracy, także biznesowej, z Japonią w innych obszarach związanych z energetyką – interesuje nas kwestia efektywności energetycznej i japońskie technologie umożliwiające przemysłowi ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. 

Z zainteresowaniem śledzimy również doświadczenia Japonii w zakresie wykorzystania wodoru i amoniaku

– dodała.

W opinii minister rozwój odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie w kontekście niezbędnej transformacji miksu energetycznego oraz obecnego światowego kryzysu klimatycznego.

Musimy zastąpić wysokoemisyjne paliwa kopalne czystymi i wydajnymi odnawialnymi źródłami energii, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, spowolnić globalne ocieplenie oraz chronić ekosystemy i zdrowie publiczne mieszkańców Polski

– zauważyła.

Zdaniem minister Pauliny Hennig-Kloski energia odnawialna może także przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając naszym gospodarkom i obywatelom nieprzerwany dostęp do energii po przystępnych cenach.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}