Polsko-słoweńskie rozmowy o klimacie
22.02.2021
Polityka energetyczno-klimatyczna, elektromobilność i energetyka jądrowa były głównymi tematami spotkania ministrów Michała Kurtyki oraz Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z delegacją słoweńską, której przewodniczył minister infrastruktury Słowenii Jernej Vrtovec. Spotkanie było też okazją do rozmów nt. agendy i priorytetów prezydencji Słowenii w Radzie Unii Europejskiej.
Tuż przed rozpoczęciem prezydencji Słowenii w Radzie, opublikowane zostaną propozycje legislacyjne, które wprowadzą znaczące zmiany w architekturze polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Pakiet będzie odnosić się do szerokiego spektrum kwestii polityki klimatycznej: od odnawialnych źródeł energi, po efektywność energetyczną, budownictwo, podatki energetyczne czy handel emisjami.
Chciałbym zapewnić o pełnym wsparciu ze strony Polski w działaniach związanych z prezydencją Słowenii w Radzie Unii Europejskiej. Cieszy nas fakt, że podczas prezydencji słoweńskiej omówione zostanie włączenie energetyki jądrowej do zrównoważonej taksonomii- powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka
Zgodnie ze Strategią energetyczną do 2040 roku, Polska przewiduje eksploatację 6 bloków o mocy 6-9 GWe do 2043 r. Rozwój energetyki jądrowej jest również ważnym zagadnieniem dla strony słoweńskiej. Oba kraje mają w tym zakresie pole do współpracy i wymiany doświadczeń. Podobnie jest w kwestii rozwoju elektromobilności, która również dla Słowenii jest istotnym elementem w budowaniu polityki klimatycznej kraju. Mamy w tym kontekście podobne cele i założenia, co daje szanse na nawiązanie polsko-słoweńskiej współpracy.
Rozwój elektromobilności w Polsce i innych krajach UE jest widoczny, jednak naszym zdaniem potrzebne są dodatkowe instrumenty, aby zwiększyć dynamikę tego procesu- podkreślił wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
W trakcie spotkania z delegacją słoweńską omówione zostały też kwestie związane z reformą ETS oraz ESR w zakresie wdrożenia nowego unijnego celu redukcyjnego do roku 2030.