W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 26 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich na kolejne projekty środowiskowe w ramach POIiŚ 2014-2020!

28.12.2020

Podpisano kolejne umowy o dofinansowanie w II osi Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Ostatnio zawarte umowy zostały podpisane m.in. z Międzygminnym Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami SP. Z O.O. w Wardyniu Górnym oraz Gminą Milanówek.

Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich na terenie Wardynia Górnego realizowany będzie projekt pn. Modernizacja instalacji mechanicznego przetwarzania odpadów na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym i utworzenie Regionalnego Centrum Odzysku i Recyklingu o całkowitej wartości ponad 28 mln złotych (dofinansowanie z FE: 15 638 701,20). Planowana inwestycja ma na celu uruchomienie Regionalnego Centrum Odzysku i Recyklingu, które będzie jednym z najbardziej nowoczesnych ośrodków gospodarowania odpadami w regionie i przyczyni się do rozpowszechniania pozytywnych wzorców technologicznych wśród przedsiębiorstw działających w branży gospodarki odpadami.

Projekt, który zostanie zakończony w lutym 2023 r. spowoduje zwiększenie mocy przerobowej zakładu zagospodarowania odpadów. Według szacunków sięgnie ona nawet 108 600 ton/rok, a ponad 120 tys. osób zostanie objętych zmodernizowanym systemem zagospodarowania odpadów.

Z kolei na terenie Gminy Milanówek realizowany będzie projekt pn. Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez zagospodarowanie terenów zielonych na obszarze Gminy Milanówek. Jego całkowita wartość wynosi ponad 12 mln zł, w tym dofinansowanie z FE to aż 10 378 879,91 zł. Realizacja projektu będzie miała korzystny wpływ na społeczność poprzez zwiększenie atrakcyjności terenów objętych pracami i poprawę jakości powietrza a także niwelowanie hałasu. Infrastruktura na terenach objętych projektem będzie dostępna dla wszystkich osób, w tym również dostostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Realizacja projektu przyczyni się do niwelowania problemów zgłaszanych przez mieszkańców. Projekt wpłynie pozytywnie na ochronę różnorodności biologicznej, tworzone będą wielopiętrowe i wielogatunkowe założenia zieleni, oparte na gatunkach rodzimych, tworzące dogodne i atrakcyjne warunki dla rodzimych gatunków ptaków, owadów i drobnych ssaków. Utworzone tereny zielone będą składały się także z obszarów ukształtowanych w sposób naturalny, zbliżony do dzikiego, co istotnie wpłynie na bioróżnorodność. W ramach projektu zachowane zostaną istniejące cenne drzewa o znacznych rozmiarach.

Planowane jest także zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Centrum Miasta, obejmujące m.in. kompleks parkowy o rekreacyjnej funkcji, gdzie centralnym obiektem będzie scena z widownią. Powstanie pergola z hamakami oraz siedziskami wśród zieleni wraz z oświetleniem, fontanna, ścieżka zdrowia, plac zabaw, ścieżka historyczna ukazująca dzieje jedwabnictwa w Milanówku, czy wiaty rowerowe.
W założenia zieleni wkomponowane zostaną istniejące w centrum Milanówka pomniki przyrody.

Ponadto część obszaru projektu należy do strefy konserwatorskiej oraz położona jest w obrębie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Teren objęty projektem, po zakończeniu jego realizacji, będzie w 84,13% terenem zieleni i terenem biologicznie czynnym. Pow. całkowita obszaru projektu wynosi 16,76 ha. Nowoutworzone tereny zieleni wynosić będą 14,087 ha.

Dotychczas w ramach II osi Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zawarto już 831 umów o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 15 mld złotych, co stanowi blisko 98 % wykorzystania dostępnej alokacji środków.

 

Logo

{"register":{"columns":[]}}