W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady UE ds. Środowiska z udziałem wiceministra Krzysztofa Bolesty

15.10.2024

Konkluzje na COP29 w Baku i COP16 w Cali, globalna strategia w zakresie tworzyw sztucznych oraz strategia UE w zakresie chemikaliów to główne tematy Rady UE ds. Środowiska (ENVI), w której uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Obrady odbyły się 14 października w Luksemburgu.

Posiedzenie Rady UE ds. Środowiska z udziałem wiceministra Krzysztofa Bolesty

Wspólne stanowisko na COP29

Jednym z celów spotkania unijnych ministrów środowiska było uzgodnienie konkluzji w sprawie przygotowań do 29. Konferencji Stron (COP 29) Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. COP29 odbędzie się 11–22 listopada 2024 r. w Baku (Azerbejdżan). Jak wskazywał w trakcie posiedzenia wiceminister Krzysztof Bolesta, Polska popiera konkluzje wypracowane w ostatnich tygodniach.

UE musi jak najlepiej wykorzystać COP. Potrzebujemy przeglądu globalnych postępów w odchodzeniu od paliw kopalnych, potrojenia OZE, podwojenia efektywności energetycznej i przyspieszenia innych technologii, takich jak energia jądrowa, redukcji emisji i pojazdów niskoemisyjne. Konkluzje Rady powinny stanowić podstawę stanowiska UE i zawierać kluczowe przesłania, które pomogą nam osiągnąć te cele

– mówił wiceminister Krzysztof Bolesta.

Unijna polityka klimatyczna jest najambitniejsza na świecie. Chcemy w konkluzjach zwrócić się także do pozostałych głównych emitentów gazów cieplarnianych by zwiększyły swoje ambicje. W walce ze zmianami klimatycznymi musimy wszyscy – nie tylko Europa - wyznaczyć sobie ambitne cele

– dodał Krzysztof Bolesta.

Wiceminister podkreślał przy tym, że cele powinny być ambitne, ale i realistyczne.  

Z jednej strony musimy wspierać kraje rozwijające się, które ponoszą największy ciężar skutków zmian klimatycznych oraz wspierać ich transformację energetyczną. Ale z drugiej, musimy być pewni, że wywiążemy się ze złożonych obietnic finansowych, inaczej niż to było dotychczas

– podkreślił wiceminister.

Konkluzje COP16, strategia chemiczna

Celem posiedzenia było także przyjęcie konkluzji dotyczących 16. Konferencji stron Konwencji o różnorodności biologicznej (COP16). COP16 odbędzie się 21 października – 1 listopada 2024 r. w Cali (Kolumbia).

Stoimy obecnie w Europie, ale także na całym świecie, przed wieloma wyzwaniami. Ważne jest, aby pamiętać, że zachowanie różnorodności biologicznej może być odpowiedzią na niektóre z nich, dlatego ważne jest, aby Unia Europejska przemawiała silnym głosem na konferencji w Cali

– wskazał wiceminister Bolesta.

W trakcie posiedzenia unijni ministrowie środowiska dyskutowali ponadto na temat globalnej strategii w zakresie tworzyw sztucznych, podsumowali realizację strategii UE w zakresie chemikaliów oraz wymienili poglądy dotyczące raportu Draghiego.

Obrady ministrów środowiska krajów członkowskich UE poprzedziło spotkanie ministrów środowiska państw Grupy Wyszehradzkiej. Na marginesie Rady ENVI, wiceminister spotkał się także m.in. z estońską minister środowiska Yoko Aldener, ministrem klimatu Niderlandów Chrisem Janssenem oraz minister środowiska Francji Agnes Pannier-Runacher.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}