W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie

19.06.2024

19 czerwca 2024 roku odbyło się posiedzenie Zespołu do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Tematem obrad było podsumowanie wyników dotychczasowych prac prowadzonych w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach.

Posiedzenie Zespołu do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie

Posiedzeniu Zespołu do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie przewodniczył Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Tematem obrad było podsumowanie dotychczasowych prac prowadzonych w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Podstawą dyskusji był materiał roboczy zawierający wyniki obrad „stolików” – sześciu zespołów tematycznych, w których zasiadali przedstawiciele interesariuszy. W ramach stolików dyskutowane były kryteria przyrodnicze (stolik 1), kryteria społeczne (stolik 2), organizacja pracy i harmonogram (stolik 3), zasady gospodarowania (stolik 4), identyfikacja ryzyk oraz działania osłonowe (stolik 5), a także działania gwarantujące trwałość rozwiązań (stolik 6). Obrady stolików trwały od 23 kwietnia do 7 czerwca 2024 r.

Dyskusja podczas obrad Zespołu była wstępem do przygotowania rekomendacji dla Ministra Klimatu i Środowiska w zakresie ochrony najcenniejszych lasów ze względu na walory przyrodnicze i lasów ważnych społecznie. Projekt wytycznych zostanie poddany konsultacjom społecznym w lipcu/sierpniu 2024 r.

O Zespole

Zespół do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie został powołany 6 lutego 2024 roku. W skład Zespołu wchodzi 19 osób. Są to eksperci reprezentujący Lasy Państwowe, stronę społeczną, naukową, przyrodniczą, zakłady usług leśnych i przemysłu drzewnego oraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przewodniczącym zespołu jest Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Zadaniem zespołu jest wypracowanie rekomendacji dla Ministra Klimatu i Środowiska w zakresie wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, w tym sposobu prowadzenia gospodarki leśnej na tych obszarach.

O Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach

Ogólnopolska Narada o Lasach to zespół działań, spotkań i konsultacji społecznych, których celem jest wypracowanie wytycznych i rekomendacji dla MKiŚ dotyczących transformacji modelu gospodarki leśnej. Transformacja ta jest niezbędna, by dostosować obecny model ochrony i użytkowania lasów do aktualnych wyzwań związanych ze zmianą klimatu, utratą różnorodności biologicznej, jak również do oczekiwań społecznych i uwarunkowań gospodarczych.

ONoL opiera się na otwartym dialogu i dyskusji opartej na merytorycznych argumentach. Realizowany jest w ścisłej współpracy ze wszystkimi podmiotami zainteresowanymi transformacją gospodarki leśnej, w szczególności Lasami Państwowymi, przedstawicielami strony społecznej, przedstawicielami biznesu oraz innymi interesariuszami.

Inauguracja ONoL nastąpiła 22 kwietnia 2024 r. I edycja ONoL potrwa do końca 2024r. Jest ona poświęcona wzmocnieniu ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, w tym realizacji zobowiązania wyborczego zawartego w Umowie „Koalicji 15 października”: „20% najcenniejszych obszarów leśnych wyłączymy z wycinki”.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}