W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołano kierownictwo Centralnego Azylu dla Zwierząt

08.08.2024

Ministra Paulina Hennig-Kloska powołała 1 sierpnia 2024 r. zastępcę dyrektora Centralnego Azylu dla Zwierząt - Grzegorza Bistułę-Prószyńskiego. Dyrektorem jest dr Agnieszka Czujkowska. Centralny Azyl dla Zwierząt to miejsce czasowego przetrzymywania zwierząt należących do czterech grup gatunków: inwazyjnych gatunków obcych, gatunków CITES, gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi oraz gatunków objętych ochroną gatunkową.

Powołano kierownictwo Centralnego Azylu dla Zwierząt

Najważniejsze informacje

  • Centralny Azyl dla Zwierząt to miejsce czasowego przetrzymywania zwierząt należących do czterech grup gatunków: inwazyjnych gatunków obcych, gatunków CITES, gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi oraz gatunków objętych ochroną gatunkową.
  • Zadaniem Kierownictwa Centralnego Azylu dla Zwierząt jest organizacja i budowa ośrodka realizującego zadania ochronne dotyczące gatunków zwierząt, które znajdują się lub zostaną sprowadzone do Polski.

Czym jest Centralny Azyl dla Zwierząt

Centralny Azyl dla Zwierząt jest jednostką utworzoną z początkiem 2024 r. do czasowego przetrzymywania zwierząt należących przede wszystkim do czterech grup gatunków: inwazyjnych gatunków obcych, gatunków CITES, gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi oraz gatunków objętych ochroną gatunkową.

Jest to jednostka, która ma za zadanie współpracować z organami celnymi, organami policji oraz innymi instytucjami zajmującymi się zatrzymywaniem zwierząt czy też ich przetrzymywaniem, takimi jak np. krajowe i zagraniczne ogrody zoologiczne, ośrodki rehabilitacji zwierząt i inne azyle dla zwierząt.

Powstał na mocy ustawy z 4 listopada 2022 r. o Centralnym Azylu dla Zwierząt. Obecnie jednostka kontynuuje działania organizacyjne w celu budowy ośrodka.

Jakie są zadania Centralnego Azylu dla Zwierząt

Do podstawowych zadań Centralnego Azylu dla Zwierząt należą:

  • transport i czasowe przetrzymywanie okazów gatunków zwierząt przekazanych przez organy celne lub organy Policji, a także inne podmioty;
  • poddawanie zwierząt przyjętych do Centralnego Azylu kwarantannie lub izolacji;
  • znakowanie zwierząt, wobec których nie dopełniono takiego obowiązku;
  • wprowadzanie do środowiska przyrodniczego zwierząt przetrzymywanych w Centralnym Azylu;
  • przekazywanie zwierząt przetrzymywanych w Centralnym Azylu innym podmiotom publicznym i prywatnym w kraju i za granicą;
  • humanitarne traktowanie zwierząt przetrzymywanych w Centralnym Azylu.

Dyrektor Centralnego Azylu dla Zwierząt

Dyrektorem Centralnego Azylu dla Zwierząt jest dr Agnieszka Czujkowska. Jest ona absolwentką Wydziału Weterynaryjnego SGGW, posiada tytuł doktor nauk weterynaryjnych, ze specjalizacją z zakresu chorób zwierząt dzikich i nieudomowionych. Od ukończenia studiów związana z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie, w którym od kilku lat kierowała działem Rehabilitacji Zwierząt Dzikich oraz Lecznicą Weterynaryjną.

Gościnnie wykłada w ramach specjalizacji z chorób zwierząt nieudomowionych, prowadzi także wykłady z profilaktyki weterynaryjnej dla studentów weterynarii SGGW (zarówno polsko jak i angielskojęzyczne studia), prowadzi fakultet dla studentów angielskojęzycznych obejmujący choroby zwierząt w ogrodach zoologicznych.

Współorganizuje oraz prowadzi kursy z zakresu bezpieczeństwa w postępowaniu z dzikimi zwierzętami dla straży miejskich oraz innych służb. Współorganizuje cyklicznie odbywające się kursy z immobilizacji zwierząt dzikich wspólnie z organizacją ZEWA. Aktywnie działa na rzecz poszerzenia wiedzy o pomocy zaolejonym ptakom. Współpracuje naukowo z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Ma doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz zespołem, współpracuje aktywnie z wieloma organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody takimi jak PTOP, OTOP, TP Bocian.

Zastępca Dyrektora Centralnego Azylu dla Zwierząt

Na wniosek Dyrektora Centralnego Azylu dla Zwierząt ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powołała na zastępcę Dyrektora Centralnego Azylu dla Zwierząt Grzegorza Bistułę-Prószyńskiego. Zastępca dyrektora jest absolwentem Wydziału Leśnego SGGW oraz studiów podyplomowych „Ochrony Przyrody w Parkach Narodowych”. Od blisko 20 lat związany z działaniami na rzecz czynnej ochrony przyrody w Polsce, współautor i autor tworzenia m.in. sieci obszarów Natura 2000 na terenie województwa mazowieckiego.

W latach 2000-2004 główny specjalista w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, w Wydziale Środowiska i Rolnictwa, Oddziale Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody; w latach 2004-2006 Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska – sprawowanie nadzoru i koordynowanie prac zespołów autorskich wykonujących plany ochrony parków krajobrazowych: Pszczewskiego, Łagowskiego, Gryżyńskiego i Chojnowskiego; w latach 2007-2009 rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie; w latach 2009-2017 kolejno: główny specjalista, zastępca Naczelnika Wydziału, Naczelnik Wydziału GDDKiA oddział warszawski i Departament Środowiska w tzw. Centrali GDDKiA – ocena zamówionych a także sporządzanie, w tym kierowanie zespołami wykonującymi zarówno inwentaryzacje przyrodnicze jak i raporty ooś dla dróg krajowych i autostrad w Polsce. Na przełomie lat 2020-2021 zastępca Dyrektora oraz p.o. Dyrektora Biura Ochrony Środowiska w Urzędzie m.st. Warszawa.

{"register":{"columns":[]}}