W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powrót rysia do północno-zachodniej Polski

26.10.2022

Zapraszamy do zapoznania się z projektem pt. "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski". Realizacja projektu możliwa jest przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Projekt "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski"

Podmiot realizujący: Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze

Lokalizacja projektu: Obszar projektu obejmuje 5 województw: zachodniopomorskie,  pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i lubuskie.

Czas realizacji projektu: od 2017-01-01 do 2022-12-31

Wartość projektu ogółem: 4 088 882,00 PLN  

Dofinansowanie z UE: 3 425 948,40 PLN

Opis i cel projektu:

Realizacja projektu reintrodukcji rysia rozpoczęła się w 2017 roku przez głównego beneficjenta Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze i możliwa była również dzięki środkom z UE. W ramach współpracy do projektu przystąpiły między innymi:

  • Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży;
  • ośrodek Kultury w Mirosławcu;
  • WWF.

Głównym założeniem projektu było przywrócenie populacji rysia nizinnego na tereny ich dawnego bytowania, w rejon północno-zachodniej Polski.

W celach reintrodukcyjnych wykorzystano osobniki pochodzące z niewoli, z ogrodów zoologicznych. Nadrzędnym celem projektu było wykorzystywanie zmodyfikowanej metody "born to be free", użytej  wcześniej z powodzeniem w innych projektach. Największą innowacją w tej metodzie było stworzenie młodym osobnikom, urodzonym w niewoli, warunków bytowych zbliżonych do naturalnych. Miało to na celu wypuszczanie młodych matek wraz z podrośniętymi już kociętami, przystosowanymi do życia na wolności. Adaptacja młodych osobników odbywała się w zagrodach adaptacyjnych, zwanych również zagrodami pokazowo-hodowlanymi zlokalizowanymi w Jabłonowie.

Wszystkie wypuszczane osobniki były wyposażane w obroże z GPS-em. Zapewniało to możliwość kontroli osobników oraz weryfikację terenów ich migracji. Średni czas śledzenia rys,i w ramach jednego z zadań w projekcie, wynosił blisko rok. Zebrane dane umożliwiły wskazanie przeżywalności osobniczej. W pierwszym roku średnia wartość wynosiła blisko 85%. W horyzoncie długookresowym, oscylowała w okolicach 60%. W ramach prowadzonych obserwacji wykazano główne czynniki ryzyka wpływające na śmiertelność osobniczą. W największym stopniu były to wypadki samochodowe i choroby typu świerzb.

Obecnie projekt jest w ostatniej fazie. 13 i 14 października 2022 roku odbyła się konferencja podsumowująca.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}