W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznaj nasze projekty

30.12.2022

Zapraszamy do zapoznania się z projektem, który został zrealizowany przy wsparciu Funduszy Europejskich – “Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap VI”.

projekt finansowany z UE

Tytuł projektu: “Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap VI”.

Beneficjent: AQUANET SPÓŁKA AKCYJNA

Lokalizacja: województwo wielkopolskie, gminy: Poznań, Czerwonaka, Luboń i Swarzędz

Okres realizacji: 2014-01-01 do 2023-12-31 r.

Wartość projektu: 503 695 887,40 zł

Dofinansowanie z UE: 241 125 283,90 zł

“Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap VI” to jeden z największych projektów pod względem zakresu przewidzianych w nim prac, jak i środków finansowych zadysponowanych na jego realizację. Projekt w roku 2017 uzyskał dofinansowanie w ramach Programu  Infrastruktura i Środowisko w kwocie blisko 241,2 mln zł. Realizacja prac w projekcie zaplanowana została ta terenie gmin: Poznań, Czerwonaka, Luboń i Swarzędz.

Przewidywanym celem jest zapewnienie mieszkańcom dostaw wody pitnej o odpowiedniej jakości i poprawa funkcjonowania sieci wodociągowej oraz rozbudowa systemu kanalizacji sanitarnej. Według początkowych planów do sieci przyłączonych miało zostać ponad 10 tysięcy użytkowników. W tym celu zaplanowano:

  1. wybudowanie 126 km sieci kanalizacji sanitarnej (grawitacyjnej i ciśnieniowej);
  2. renowacje metodą bezwykopową 6,7 km kanalizacji;
  3. wybudowanie sieci wodociągowej o długości blisko 2,7 km;
  4. wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodociągowo-kanalizacyjnymi (adaptacja budynku Pompowni Wody Czystej na cele centralnej dyspozytorni oraz budowa komputerowego systemu nadzoru dla Poznańskiego Systemu Kanalizacyjnego);
  5. modernizację 2 oczyszczalni ścieków:
  • modernizacja i optymalizacja pracy węzła osadowego w Centralnej Oczyszczalni Ścieków (montaż 2 urządzeń do optymalizacji procesu flokulacji, budowa nowego GPZ, budowa elektrowni fotowoltaicznej, montaż instalacji wytwarzającej energię elektryczną przy wykorzystaniu turbiny parowej ORC);
  • modernizacja układu cieplnego w Centralnej Oczyszczalni Ścieków (kotłownia opalana zamiennie gazem ziemnym i biogazem – źródło ciepła dla potrzeb c.o., c.w.u., wentylacji i celów technologicznych obiektów COŚ, modernizacja piaskowników, renowacja kanalizacji wewnętrznej o łącznej długości 1261,8 m, modernizacja układu napowietrzania bioreaktorów);
  • modernizacja Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu (dostawa i montaż dmuchaw powietrza).

Ze względu na znaczącą wartość przedsięwzięcia, niezbędna była decyzja Komisji Europejskiej dotycząca zasadności realizacji projektu i udzielonego dofinansowania. 20 czerwca 2018 r. przedsięwzięcie uzyskało aprobatę instytucji.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}