Poznaj nasze projekty #14
18.04.2022
Zapraszamy do zapoznania się z projektem realizowanym przy wsparciu Funduszy Europejskich przez Departament Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Tytuł projektu: „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce.”
Całkowita wartość projektu/ dofinansowanie z UE: 8 670 000,00 zł
Okres realizacji projektu: XI.2019 r. – XII.2023 r.
Projekt ma charakter ogólnopolski i jest skierowany do indywidualnych użytkowników energii elektrycznej (w tym do prosumentów, samorządów), osób odpowiedzialnych za tworzenie środowiska regulacyjnego, przedsiębiorstw energetycznych (w tym do operatorów systemów dystrybucyjnych), przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych spoza branży elektroenergetycznej, organizacji konsumenckich.
W ramach Projektu realizowane są następujące działania:
- kampania informacyjno-edukacyjna,
- program szkoleniowo-edukacyjny na temat funkcjonalności liczników zdalnego odczytu oraz korzyści wynikających z wdrażania inteligentnych sieci elektroenergetycznych,
- opracowanie analiz, audytów i koncepcji na potrzeby procesu wdrażania inteligentnych sieci i tworzenia regulacji prawnych w tym zakresie.
Realizacja projektu pn.: Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce ma na celu:
- popularyzowanie wiedzy nt. inteligentnych sieci elektroenergetycznych (ISE) wśród osób odpowiedzialnych za tworzenie środowiska regulacyjnego, przedsiębiorstw energetycznych, samorządów oraz ekspertów;
- budowanie świadomości i podnoszenie wiedzy odbiorców energii elektrycznej w zakresie realizowanych i planowanych działań w zakresie wdrażania systemu inteligentnych sieci, w tym liczników zdalnego odczytu oraz wdrażania Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE);
- wsparcie osób odpowiedzialnych za tworzenie otoczenia rynkowo-regulacyjnego oraz podmiotów elektroenergetycznych i dystrybucyjnych w procesie wdrażania Inteligentnych sieci.
Działania zaplanowane w Projekcie przyczynią się do budowania społeczeństwa świadomie korzystającego z energii elektrycznej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii typu „smart”. Projekt, poprzez swój charakter edukacyjno-informacyjny, przyczyni się do wzrostu akceptacji społecznej do rozbudowy inteligentnych sieci oraz wpłynie pozytywnie na zachowania Polaków w zakresie bardziej racjonalnego i świadomego zużycia energii. Efektem tych działań będą oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, zmniejszenie emisji CO2 oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Projekt jest dofinansowany w ramach działania 1.4 "Rozwijanie i wdrażanie Inteligentnych systemów dystrybucji działających na niskich i średnich poziomach napięcia”, oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.