W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznaj Projekty POIiŚ - ochrona przyrody i edukacja ekologiczna #6

17.12.2021

Poznaj przykłady zrealizowanych projektów środowiskowych z Funduszy Europejskich w ramach II osi Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - działanie ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

Grafika: Realizacja zadań ochronnych dla rybitwy czarnej Chlidonias niger na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Odry

logo

Przedstawiamy projekt pn. "Realizacja zadań ochronnych dla rybitwy czarnej Chlidonias niger na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Odry" realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.

Celem projektu jest polepszenie stanu ochrony rybitwy czarnej na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Odry poprzez:

  • zwiększenie populacji lęgowej i wyższy sukces lęgowy rybitwy czarnej,
  • monitorowanie liczebności populacji lęgowej,
  • ocenę występowania drapieżników i określenie ich wpływu na populację lęgową oraz eliminację drapieżników, 
  • podniesienie świadomości wśród korzystających z obszaru o potrzebie ochrony gatunku (m.in. amatorzy sportów wodnych).

WARTOŚĆ PROJEKTU: 3 532 151 zł, w tym 3 002 328 zł dofinansowania z UE

Gniazda rybitwy czarnej zakładane są na sztucznych platformach lęgowych. Instalowanie tego typu platform to od 4 lat jedno z głównych działań Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego (ZTP) na rzecz ochrony rybitwy czarnej w Dolinie Dolnej Odry. Co roku m.in. w rejonie Jeziora Dąbie oraz Międzyodrza wykładanych jest ok. 300 takich „talerzyków”. Jak pokazują wyniki prowadzonych monitoringów, wiosną obserwuje się tu blisko 200 par lęgowych tego gatunku. 

Platformy uzupełniają braki w naturalnych miejscach gniazdowania rybitwy czarnej, których mamy coraz mniej (zwykle są to kłącza grążeli, czasem resztki trzciny). Przyczyny tego stanu rzeczy są różne: działalność człowieka polegająca na osuszaniu rozlewisk i starorzeczy, ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak deszcze czy wichury, a także – czasem nawet nieświadome – niszczenie potencjalnych stanowisk lęgowych poprzez oczyszczanie zbiorników wodnych. Dodatkowe zagrożenie dla lęgów to presja drapieżników, zwłaszcza wizona amerykańskiego (inwazyjny gatunek obcy), który świetnie pływa i zmusza rybitwy do poszukiwania coraz bardziej oddalonych od brzegu, a tym samym mniej stabilnych miejsc lęgowych.

Jak podkreślają pracownicy ZTP, platformy nie mogą pozostawać na zbiornikach cały rok. Należy zebrać je możliwie szybko po zakończeniu lęgów, żeby nie niszczały i poddać ewentualnym naprawom oraz konserwacji. Najlepszym momentem na ich ponowne wyłożenie jest zazwyczaj początek maja, ale dopiero po pojawieniu się roślinności na tafli wody. Platformy montuje się
w pakietach po 5 sztuk, przy czym trzeba je solidnie przywiązywać, aby zminimalizować ryzyko wywrócenia gniazda przez wiatr.

Więcej informacji o projekcie na stronie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

 

 

{"register":{"columns":[]}}