W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#PoznajProjektyPOIiŚ – poprawa jakości środowiska miejskiego

05.03.2021

Poznaj kolejne przykłady zrealizowanych projektów środowiskowych z Funduszy Europejskich w ramach II osi Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – działanie poprawa jakości środowiska miejskiego.

Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach

logo

Przedstawiamy projekt pn. „Zagospodarowanie strony południowej Kanału Bródnowskiego na długości zbiornika retencyjno-rekreacyjnego” realizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Całkowita wartość projektu wynosi 3 186 278 zł, z czego dofinasowanie ze środków Funduszy Europejskich to 1 613 235 zł.

Projekt zlokalizowany jest w Dzielnicy Targówek w Warszawie. Podstawowym celem projektu było zahamowanie spadku powierzchni terenów zielonych w warszawskiej dzielnicy, poprzez przekształcenie nieużytku, na którym występują niewybuchy, w teren rekreacyjny o pow. 10,5 ha po stronie południowej Kanału Bródnowskiego na długości zbiornika retencyjno-rekreacyjnego.

Dzięki projektowi powstały ścieżki zdrowia i miejsca do wypoczynku. Dodatkowo wykonano uporządkowanie terenów leśnych i uzupełniono je o rośliny rodzime. Teren jest w całości bezpłatnie dostępny dla wszystkich.

Projekt zakończył się we wrześniu 2019 roku.

Teren projektu był częściowo zalesionym nieużytkiem z pozostałościami nasypów i torowisk po bocznicach kolejowych. Od strony południowej sąsiaduje z terenami produkcyjno-magazynowymi i usługowymi. Obszar ma charakter podmokły z rowami odwadniającymi. Na działce po drugiej stronie kanału podczas prac ziemnych wykryto ponad 1000 niewybuchów, które odnaleziono również w miejscu realizacji planowanego projektu. Zostały one częściowo usunięte podczas wykonywania laboratoryjnego badania gleby, wód gruntowych oraz wody w Kanale Bródnowskim w lutym 2016 roku.

Efektem ekologicznym projektu jest dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji projektu – 10,5 h. Łączna powierzchnia zrekultywowanych gruntów wynosi 10,5 h.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}