W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program oceny stanu jakości i zasobów wód podziemnych zaliczonych do kopalin w celu ich ochrony i racjonalnego wykorzystania z uwzględnieniem zasad dokumentowania

  • zadanie państwowej służby geologicznej realizowane zgodnie z planem prac na rok: 2017
  • termin realizacji zadania: 01.07.2017 – 01.04.2021
  • zadanie w toku

Głównym celem przedsięwzięcia jest opracowanie projektu monitoringu wód podziemnych zaliczonych do kopalin, a więc m.in. wód termalnych, który zawierać będzie zasady organizacji i funkcjonowania sieci obserwacyjnej, wytyczne dotyczące kryteriów lokalizacji punktów obserwacyjnych, zakresu, częstotliwości i metodyki prowadzonych badań oraz interpretacji wyników.

Podstawę do prowadzenia prac związanych z utworzeniem sieci monitoringu wód podziemnych zaliczonych do kopalin stanowią wyniki prac dotyczących oceny zagrożeń wód podziemnych zaliczonych do kopalin, uzyskane w ramach zadania Bank Danych Wód Podziemnych zaliczonych do kopalin, realizowanego w latach 2013-2016. Projekt uwzględniać będzie zakres prac realizowanych w ramach programów badań stacjonarnych na obszarach użytkowanych złóż wód podziemnych zaliczonych do kopalin objętych obszarami górniczymi oraz uwarunkowania formalne i prawne wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów krajowych i UE, a także propozycje rozwiązań formalno-prawnych i organizacyjnych umożliwiających realizację założonego celu.

Zadanie jest pierwszym etapem przedsięwzięcia mającego na celu uruchomienie i prowadzenie monitoringu wód leczniczych, termalnych i solanek, który wraz z monitoringiem wód zwykłych pozwoliłby na uzyskanie komplementarności sieci obserwacji systemów hydrogeologicznych, o szczególnie istotnym znaczeniu dla ochrony ich zasobów i jakości, zwłaszcza na obszarach współwystępowania wód leczniczych i zwykłych oraz ascenzji wód wgłębnych.

Efektem końcowym przewidzianych do realizacji prac będzie raport zawierający założenia i wytyczne metodyczne oraz formalno-prawne dla organizacji i uruchomienia państwowej sieci obserwacji stanu i zasobów wód podziemnych zaliczonych do kopalin. W pracy zostaną uwzględnione zarówno rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich, jak i procedury wypracowane w kraju i stosowane w państwowej sieci monitoringu wód zwykłych. Dodatkowo opracowanie będzie zawierać wyniki wizji terenowych i inwentaryzacji istniejących ujęć wraz z oceną ich przydatności do prowadzenia monitoringu lub wskazania dotyczące konieczności wykonania nowych punktów obserwacyjnych. Raport będzie miał formę programu państwowego monitoringu wód podziemnych zaliczonych do kopalin, a płynące z niego wnioski i ustalenia pozwolą na przygotowanie niezbędnych zmian legislacyjnych w zakresie ochrony złóż wód leczniczych, termalnych i solanek.

{"register":{"columns":[]}}