Program ochrony rodzimej flory powiatu sanockiego przed gatunkami inwazyjnymi oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i wnikania w obręb Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie – kontynuacja
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu „Program ochrony rodzimej flory powiatu sanockiego przed gatunkami inwazyjnymi oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i wnikania w obręb Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie - kontynuacja”.
Beneficjentem projektu jest Powiat Sanocki.
O projekcie
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków na Zwiększenie ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi gatunkami obcymi w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.
Finansowany jest w 85 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z czego 85 % z MF EOG a 15 % z budżetu państwa).
Całkowity jego koszt to ponad 1,5 mln zł (prawie 350 tys. euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi prawie 1,3 mln zł (ok. 300 tys. euro).
Projekt ma na celu wzmocnienie odporności ekosystemów na działania związane ze zmianami klimatu poprzez zwalczanie barszczu Sosnowskiego, który występuje na obszarze ok. 25 ha. Realizowany jest na terenie 10 Gmin: Besko, Bukowsko, Komańcza, Miasto Sanok, Sanok, Tyrawa Wołoska Zagórz, Zarszyn (powiat sanocki), Jaśliska i Rymanów (powiat krośnieński).
Przewidziano także działania edukacyjne podnoszące świadomość społeczeństwa, skierowane przede wszystkim do lokalnej społeczności oraz rolników i turystów. Projekt jest kontynuacją działań prowadzonych w latach 2014-2017 również w ramach Funduszy Norweskich.
Partnerstwo
Przedsięwzięcie będzie realizowane w partnerstwie z Gminami: Besko, Bukowsko, Komańcza, Miasto Sanok, Tyrawa Wołoska, Zagórz oraz Uczelnią Państwową w Sanoku.
Okres realizacji
Umowa o dofinansowanie została zawarta 2 grudnia 2021 roku a planowana data zakończenia realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.
Zobacz inne projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu
Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy Norweskich i EOG na świecie