W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt przyjęty przez Rząd

12.07.2022

Rada Ministrów, 12 lipca 2022 r., przyjęła projekt ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Zgodnie z ustawą, na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą, powstanie ośrodek, który będzie przeznaczony do czasowego przetrzymywania okazów gatunków dzikich zwierząt zatrzymanych w trakcie prowadzonych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych lub administracyjnych. Chodzi np. o zwierzęta skonfiskowane na przejściach granicznych.

Napis Centralny Azyl dla Zwierząt

Do podstawowych zadań ośrodka należeć będzie transport, kwarantanna i czasowe przetrzymywanie okazów żywych zwierząt, należących przede wszystkim do czterech grup:

  • inwazyjnych gatunków obcych;
  • gatunków podlegających ochronie na podstawie unijnego rozporządzenia w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (tzw. gatunki CITES);
  • gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi;
  • gatunków objętych ochroną gatunkową.

Centralny Azyl dla Zwierząt będzie finansowany ze środków pochodzących z budżetu państwa, których dysponentem będzie minister klimatu i środowiska, odpowiedzialny za dziko żyjące gatunki zwierząt.

Ośrodek będzie współdziałał z organami ścigania (celnikami, Policją) w obszarze transportu i przetrzymywania zwierząt, a także z innymi instytucjami zajmującymi się przetrzymywaniem zwierząt, tj. np. krajowe i zagraniczne ogrody zoologiczne czy ośrodki rehabilitacji.

Nowe przepisy mają wejść w życie, co do zasady, 1 stycznia 2024 r.

{"register":{"columns":[]}}