Środowisko, a energia na Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym
27.09.2019
W trakcie dwudniowego Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach dyskusje zdominowały tematy środowiskowe w kontekście poprawy jakości powietrza, inwestycji w odnawialne źródła energii, czy bezpieczeństwa energetycznego państwa. W wydarzeniu udział wziął minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z wiceministrami Piotrem Dziadzio i Sławomirem Mazurkiem.
Czyste Powietrze
W panelu "Ciepłownictwo i kogeneracja. Inwestycje w Czyste Powietrze" minister Kowalczyk podkreślał, że uruchomienie programu Czyste Powietrze dało nie tylko efekt środowiskowy, ale też edukacyjny. Przeprowadzono w prawie każdej gminie w Polsce spotkania informacyjne dla ponad 170 tys. Polaków. Jest to niebagatelny wkład w podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.
„Jako pierwszy rząd rzuciliśmy rękawice problemowi jakości powietrza w Polsce. Przygotowaliśmy szereg programów wspierających i finansujących instalacje OZE, przeprowadzenie termomodernizacji i podłączeń do sieci ciepłowniczych”
– powiedział minister środowiska.
„Dla mniejszych jednostek administracyjnych przygotowaliśmy w ramach resortu środowiska program Ciepłownictwo Powiatowe. Zauważamy na tym poziomie wielkie możliwości zwiększenia efektywności energetycznej ciepła systemowego”
– dodał.
Odnawialne źródła energii w każdym domu
W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister Mazurek. Z punktu widzenia Ministerstwa Środowiska zaangażowanie w przedsięwzięcia upowszechniające OZE w gospodarstwach domowych jest szczególnie istotne ze względu na konieczność poprawy jakości powietrza.
„Z tej perspektywy projekty służące poprawie efektywności energetycznej i upowszechnianiu OZE są postrzegane jako narzędzia przyczyniające się do realizacji celu jakim jest czyste powietrze”
– mówił wiceminister Mazurek.
„Stąd właśnie uruchomienie programu Mój Prąd, który dofinansowuje instalacji fotowoltaiczne w Polsce. Głównym celem inicjatywy jest zwiększenie produkcji energii z mikro-źródeł fotowoltaicznych”
– podsumował wiceminister.
Wiceminister Mazurek przypomniał także, że zielona energia to nie są wyłącznie odnawialne źródła energii, ale wszelkie przedsięwzięcia wpływające na zmniejszenie negatywnego wpływu procesu wykorzystania źródeł energii.
Surowce kluczowe w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego państwa
Z kolei wiceminister i Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio wskazywał, że jednym z kluczowych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego państwa powinno być jednoznaczne zdefiniowanie strategicznych zadań w ramach Polityki Surowcowej Państwa.
„Bezpieczeństwo energetyczne państwa powinno opierać się także na zabezpieczeniu dotychczasowych złóż, ale również na poszerzaniu bazy zasobowej poprzez poszukiwania i rozpoznanie nowych złóż kopalin”
– powiedział Główny Geolog Kraju.
Wiceminister Dziadzio stwierdził również, że obecnie należy mocno rozważyć sposób ochrony strategicznych złóż kopalin przed ich nieodwracalną utratą wynikającą z zabudowy terenu.
„Eksploatacja strategicznych surowców determinuje bezpieczeństwo całego społeczeństwa i kraju”
– zakończył wiceminister.