W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowa ministrów środowiska Polski i Niemiec

22.11.2022

„Skutecznie odbudowujemy ekosystem Odry, tak aby możliwie jak najlepiej przyczynić się do odbudowania populacji ryb odrzańskich. Prace w tym zakresie prowadzi zespół hydrobiologów, ichtiologów i genetyków, przy udziale naukowców z Polski i zagranicy” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w trakcie wideokonferencji ze swoją niemiecką odpowiedniczką, federalną minister ds. środowiska Steffi Lemke. Rozmowa, która odbyła się 23 listopada 2022 r., dotyczyła omówienia wyników wstępnego Raportu Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze oraz planowanych działań dla zapobieżenia tego typu wydarzeniom w przyszłości.

Rozmowa ministrów środowiska Polski i Niemiec

W czasie rozmowy minister Anna Moskwa podsumowała wyniki Raportu Zespołu ds. sytuacji powstałej na rzece Odrze, który został opublikowany przez stronę polską 30 września 2022 r. Jak wskazała, sytuacja na Odrze była spowodowana wieloma czynnikami, a głównie masowym zakwitem złotych alg i wytwarzanych przez nie szybko działających toksyn. Dodatkowo zakwitowi sprzyjały inne czynniki, takie jak m.in. zmiana parametrów wody i wzrost zasolenia, upały podnoszące temperaturę wody oraz nasłonecznienie, które przyśpiesza rozwój glonów.

Minister klimatu i środowiska dodała, że wykonywane są w dalszym ciągu pogłębione analizy parametrów wody, aby wskazać korelację między występowaniem złotych alg a innymi czynnikami, które wpłynęły na ich rozwój. Minister Moskwa podkreśliła, że kluczowym jest, aby kontynuowane były dalsze badania.

Zidentyfikowaliśmy też takie miejsca, gdzie poziom soli jest niski. Stąd też nasze przekonanie, że dalsze badania i porównanie większej liczby parametrów pomoże nam znaleźć odpowiedź na to pytanie

– zaznaczyła.

Wiemy, że znaczenie mają biogeny. Na dzisiaj jednak ciągle nie mamy precyzyjnych informacji, w jakich warunkach alga się pojawia, dlatego kontynuujemy badania w tym zakresie

– dodała.

Szefowa resortu klimatu i środowiska, wskazała ponadto na konieczność realizacji przez stronę niemiecką umowy z 2015 r. o działaniach przeciwpowodziowych na rzece Odrze. Zaznaczyła również, że strona polska jest odpowiedzialna za prowadzenie skutecznej ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców i przeciwdziałanie skutkom suszy.

Obowiązuje nas międzynarodowa umowa polsko-niemiecka, dlatego prace na Odrze, zgodnie z wydaną decyzją środowiskową, będą skutecznie realizowane

– przypomniała.

Jednocześnie minister Moskwa podziękowała stronie niemieckiej za intensywną współpracą polsko-niemieckiej grupy roboczej ekspertów ds. Odry, a także za złożoną przez stronę niemiecką deklarację gotowość do szybkiego wznowienia działalności przez grupę roboczą ds. transgranicznych ocen oddziaływania na środowisko.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}