Rozmowy wiceministra Krzysztofa Bolesty w Londynie
08.10.2024
Wiceminister Krzysztof Bolesta spotkał się w Londynie z ministrem Philipem Huntem z Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero brytyjskiego rządu oraz wziął udział w konferencji ekonomicznej Bloomberg NEF.
Polska jest zainteresowana brytyjską ścieżką transformacji miksu energetycznego w kierunku „Net Zero” oraz wymianą doświadczeń dotyczących wybranych technologii energetycznych w obszarze zielonego wodoru, CCUS, zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa sieci przesyłowych.
Spotkanie w ministerstwie klimatu z Philipem Huntem z Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero dotyczyło najważniejszych działań i strategii we wdrażaniu polityki klimatyczno-energetycznej w obu krajach. Podczas spotkania strony omawiały potencjał współpracy w zakresie najważniejszych technologii, takich jak: obszar zielonego wodoru oraz tworzenie jego rynku i całego łańcucha wartości, technologie CCUS jako metoda dekarbonizacji wybranych branż przemysłu ciężkiego, magazyny energii i elastyczność całego systemu energetycznego wobec skokowego przyrostu mocy generowanych z OZE, co ma miejsce w obu krajach.
Wiceminister Bolesta przedstawił także priorytety polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Polska zamierza się skupić na kwestiach bezpieczeństwa energetycznego oraz podnoszeniu konkurencyjności unijnej gospodarki.
Zamierzamy uwzględniać realia gospodarcze, potrzeby technologiczne, ale też aspekty finansowe oraz społeczne przy planowaniu dalszej transformacji energetycznej. Musimy także zadbać o dobrą komunikację i walczyć z dezinformacją w zakresie polityk energetycznych i klimatycznych
– powiedział wicemisniter Krzysztof Bolesta.
Minister wziął także udział w konferencji Bloomberg NEF Summit dotyczącej zagadnień energii, finansów i technologii. W swoim wystąpieniu otwierającym wiceminister Bolesta podkreślił osiągnięcia transformacji energetycznej w Polsce i rosnący udział zielonej energii. Zaznaczył także, że Europa powinna zdecydowanie więcej wysiłku wkładać w ochronę odbiorców energii przed nieuzasadnionym wzrostem kosztów.